Wiemy, kto pojedzie na festiwal do Kazimierza nad Wisłą
W Węgorzewie zakończył się 38. Międzynarodowy Jarmark Folkloru.
Formuła imprezy to niezmiennie od lat: korowód zespołów ludowych, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, pokazy tradycyjnych rzemiosł.To najstarsze, największe i najbardziej prestiżowe w regionie święto twórczości ludowej.
Jarmark w Węgorzewie to również przegląd zespołów i solistów z województwa warmińsko-mazurskiego. Najwyżej ocenieni artyści będą reprezentować nasz region na 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Co pod uwagę wzięło jury z Węgorzewa? – wyjaśnia dr Tomasz Nowak – etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Jury w Węgorzewie do Kazimierza wytypowało :
- w kategorii zespołów śpiewaczych: zespół śpiewaczy „Orzyszanki” z Orzysza i zespół śpiewaczy „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej;
- w kategorii solistów śpiewaków: śpiewaczkę Jadwigę Masłowską ze Stradun;
- w kategorii solistów-instrumentalistów: Mieczysława Dziemidowicza – cymbalistę z Barczewa;
- w kategorii kapel: kapelę „Mieciu Graj” z Piecek;
- w kategorii folkloru rekonstruowanego: Siostry Subotowicz, śpiewaczki z Sępopola oraz Kapelę „Trzy czwarte” z Ełku,
- w kategorii „Duży –Mały: Natalię Warakomską z mistrzynią Heleną Wiszniewską z Dubeninek oraz Kapelę cymbałową „Maleczewiacy” z Nowej Wsi Ełckiej.
W przeglądzie konkursowym uczestniczyło :14 zespołów śpiewaczych, 1 teatr obrzędowy, 1 zespołu śpiewaczo-tanecznego, 5 solistów śpiewaków, 3 solistów instrumentalistów, 4 kapele, 2 wykonawców w kategorii folklor rekonstruowany oraz 6 wykonawców w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”).
(amin-zar/łw)