Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu ma nowego dowódcę

Gen. bryg. Zenon Brzuszko Fot. WDP-W

Generał dywizji Krzysztof Motacki, dowódca stacjonującej w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód odchodzi po czterdziestu jeden latach służby do cywila. Dziś przekazał obowiązki swojemu następcy – generałowi brygady Zenonowi Brzuszce.

To pierwsze, historyczne oddanie dowództwa w natowskiej dywizji, która niedawno, bo w 2018 roku odebrała certyfikat pełnej gotowości operacyjnej. Nowy dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód zapewnia swoich podwładnych z sojuszniczych armii, że dla niego ważne są nie tylko cele wojskowe, ale też braterstwo.

Jestem pewien, że szacunek i dobra atmosfera pozwoli nam na dobrą realizację stojących przed nami zdań.

Generał Zenon Brzuszko służy w Wojsku Polskim od 30 lat. Był dowódcą niemal każdego szczebla, ma też doświadczenie międzynarodowe. Był polskim narodowym przedstawicielem wojskowym przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Mons, służył na misjach, jest autorem publikacji z zakresu wojskowości i obronności.

Generał Motacki dziękował przede wszystkim żołnierzom, którzy razem z nim tworzyli jednostkę i potem wykonywali wszystkie zadania na najwyższym poziomie.

W samym dowództwie to przedstawiciele 15 krajów, ale do dowództwa afiliowana jest 15. Brygada Zmechanizowana z Giżycka oraz litewska Brygada Żelazny Wilk. Do tego jest grupa bojowa stacjonująca w Polsce, Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni, jak również grupa bojowa stacjonująca na Litwie. Także praktycznie przekrój całego NATO jest widoczny stąd, z Elbląga

– tłumaczył odchodzący dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Podczas uroczystości przekazania obowiązków generał Krzysztof Motacki odznaczony został polskim Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Litewskich Sił Zbrojnych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

gen. dyw. Krzysztof Motacki Fot. WDP-W

Fot. M. Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, generał, dowódca, Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT i urzędników z Działdowa

Dowódcy i żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z wojskami operacyjnymi i urzędnikami, doskonalili swoje umiejętności podczas ćwiczenia Agaton-21. Przeprowadzono je na terenie koszar...

Zamknij
RadioOlsztynTV