Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielkanoc w Afganistanie

Niedziela w Afganistanie należy do dni, w których wzmaga się aktywność przeciwnika. – mówią polscy żołnierze. Tak więc pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych jest zwykle dla nich czasem zwykłej służby.

Starszy chorąży Wojciech Pergoł z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim spędzał w Afganistanie Wielkanoc dwukrotnie. W pamięci utkwiły mu szczególnie pierwsze święta, podczas których jedynym akcentem polskiej tradycji były jajka na twardo …ale niemalowane. Z rozbawieniem wspomina też chwilę, gdy do bazy przyszły świąteczne paczki. Wcześniej, przez dwa miesiące, w żołnierskim jadłospisie znajdowało się głównie salami. W paczkach z wędliną było… trudnopsujące się salami.

Starszy chorąży Grzegorz Chodkowski dodaje, że podczas świąt na misji stara się przynajmniej myślami być z rodziną. „Człowiek mysli, jak spędzają te święta w domu i stara się jakoś je przeżyć z towarzyszami na misji”- mówi. Żołnierze 9-go Pułku Rozpoznawczego uczestniczyli we wszystkich zmianach polskich misji w Iraku i Afganistanie. Na początku kwietnia do Afganistaniu poleci kolejna grupa zwiadowców z Lidzbarka Warmińskiego. (msoch/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święta, wojna, żołnierz, Afganistan, Wielkanoc
Jaki jest skład święconki?

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów, które jutro zagoszczą na świątecznym stole. Reporter Radia Olsztyn - Leszek Tekielski - zapytał mieszkańców Olsztyna czy skład święconki jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV