Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Większość mazurskich samorządów daje zielone światło budowie drogi S16

fot. Przemysław Getka

Siedemnaście mazurskich samorządów jest za budową drogi S16 przez tę część regionu – przekonują politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Na konferencji prasowej partii w Olsztynie mówił o tym Paweł Czemiel, radny sejmiku i doradca ministra infrastruktury:

Mamy szereg uchwał od samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego popierających budowę drogi S16. Takich uchwał mamy siedemnaście.

00:00 / 00:00

fot. Przemysław Getka

To m.in. sejmik województwa warmińsko-mazurskiego, powiat, miasto i gmina Ełk, powiaty kętrzyński, gołdapski i giżycki oraz miasto Olecko. Z kolei cztery samorządy – Ryn, Orzysz, Mikołajki i Mrągowo, podjęły uchwały przeciwne.

Prezes PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit przekonywał z kolei, że wszystkie kwestie formalne zabezpieczające finansowanie nowej drogi, zostały już przygotowane:

Trzy lata temu rząd przyznał ponad 20 milionów złotych na prace przygotowawcze, które w tej chwili trwają. Są przygotowywane wnioski pod decyzje środowiskowe, które określą ostateczny kształt przebiegu, bo nie jest on jeszcze ostatecznie określony. Wszystko jest do dyskusji.

00:00 / 00:00

Prezes PiS w okręgu olsztyńskim odniósł się także do stanowiska agencji informacyjnej Sputnik News, która krytykuje budowę S16 przez Mazury. Na stronie internetowej czytamy, że „droga jest zagrożeniem nie tylko dla unikatowego krajobrazu i chronionych gatunków zwierząt tam zamieszkałych, lecz również problemem dla mieszkańców pobliższych gmin”. Jerzy Szmit dziwi się, że ten temat jest poruszany przez media potężnego, rosyjskiego koncernu. Podkreślał, że z Polski lub z Warmii i Mazur nie komentuje się, jakie drogi są budowane np. w Obwodzie Kaliningradzkim:

Rosja znowu wkracza naszą politykę  i zaczyna wspierać tych, którzy są przeciwni budowie drogi. Powinniśmy dążyć do tej budowy, bo nasz interes musi być ważniejszy od wątpliwości i interesów ze strony rosyjskiej.

00:00 / 00:00

fot. Przemysław Getka

W tej chwili wciąż trwają konsultacje społeczne. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej powinien zostać złożony do końca tego roku.

Konferencję prasową w sprawie drogi S16 zwołał także Wojciech Kossakowski. Poseł PiS uważa, że należy wybrać jeden z trzech wariantów przebiegu ekspresowej drogi S16 przez Mazury i przystąpić do dalszych prac.

Parlamentarzysta przypominał też historię S16. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy opracowano dokumentacje stwierdzająca potrzebę budowy takie drogi. Pojawiło się najpierw szesnaście wariantów przebiegu tej drogi. Potem w odpowiedzi na potrzeby społeczne i środowiskowe rozszerzono tę liczbę do czterdziestu dwóch wariantów. Obecnie zostały już tylko trzy, z których należy jak najszybciej wybrać ten ostateczny.

Kossakowski dodał, że jeżeli droga S16 nie powstanie, nadal będziemy wykluczonym komunikacyjnie terenem. Parlamentarzysta odniósł się również do protestów w sprawie budowy.

Droga S16 z Olsztyna do Ełku ma powstać do 2025 roku.

Fot. M. Zbrożek

Autor: M. Lewiński/M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budowa, droga, Jerzy Szmit, video, S16, Prawo i Sprawiedliowść
Grzegorz Nowik ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej: Staramy się nie wchodzić w konflikt z ZHP, lepiej jest współpracować

- Nasza bratnia organizacja jest trochę bardziej "letnia", jeśli chodzi o temperaturę ideową i wychowawczą, mimo to staramy się przyjaźnić z ZHP - powiedział w Porannych...

Zamknij
RadioOlsztynTV