Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Większe bezpieczeństwo i lepszy dojazd do gospodarstw w gminie Płośnica. Mieszkańcy wsi Gródki mogą już korzystać z nowej drogi

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

W Gródkach w gminie Płośnica niedaleko Działdowa oficjalnie otwarto drogę, która została wybudowana z Funduszu Dróg Samorządowych.

Dla lokalnej społeczności jest to wielkie ułatwienie. Wyremontowanie drogi to podniesienie bezpieczeństwa przede wszystkim

– mówiła na otwarciu Agnieszka Warakomska-Poczobutt, dyrektor biura wojewody.

Trasa jest nam potrzebna z wielu względów. Co najważniejsze, ułatwi to mieszkańcom dostęp do gospodarstw

– mówił z kolei sołtys wsi Gródki Stanisław Orłowski.

Do tej pory w Polsce funkcjonował program rozwoju powiatowej i gminnej infrastruktury drogowej. Te wnioski, które zostały złożone, ale nie zrealizowane, przeszły automatycznie na listy Funduszu Dróg Samorządowych. Tak stało się w przypadku drogi w Gródkach.

Które trasy zostaną wyremontowane lub zmodernizowane jako kolejne? Na liście podstawowej, podpisanej przez premiera Mateusza Morawieckiego, jest 19 dróg powiatowych i 33 gminne. Są to m.in. odcinki Kisielice-Piotrowice w powiecie iławskim, Ruś-Bartąg w powiecie olsztyńskim lub drogę w miejscowości Jerzwałd w gminie Zalewo. Wszystkie zadania z listy podstawowej wyceniono na 72 miliony złotych.

Łącznie, dla Warmii i Mazur – w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – zabezpieczono jednak około 330 milionów złotych. W połowie lipca wojewoda przekazał ministerstwu infrastruktury tzw. listę zadań rekomendowanych. Znalazło się na niej 97 dróg powiatowych i 228 gminnych. Ostateczne decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych miesięcy.

Dotacje do budowy dróg mogą sięgać od 50 do 80% wartości inwestycji. Ich wysokość będzie też uzależniona od dochodów poszczególnych samorządów, które bezpośrednio zajmą się budową, jako inwestorzy.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w droga, remont, Gródki, Fundusz Dróg Samorządowych, agnieszka warakomska-poczobutt
Będzie szybszy przejazd między przejściami granicznymi. „To ważna inwestycja ze względów strategicznych”

Polepszy się połączenie między przejściami granicznymi w naszym województwie. Z Funduszu Dróg Samorządowych zostanie dofinansowany remont drogi powiatowej łączącej Gronowo i Górowo Iławeckie. Jednocześnie łączy ona...

Zamknij
RadioOlsztynTV