Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Więcej zgonów, więcej pogrzebów. Tak źle nie było od końca wojny

Fot. M. Szczygło

Prawie 4 tysiące osób zmarło z powodu koronawirusa w naszym regionie od początku pandemii. Tak wynika ze statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak powiedział, że końcówka 2021 roku charakteryzowała się dużym wzrostem liczby zgonów związanych z czwartą falą koronawirusa.

Znacząca ilość zgonów oraz m.in. święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok spowodowały, iż czas oczekiwania na pochówek w niektórych rejonach Polski przekracza już dwa tygodnie

– podkreślił prezes.

Robert Czyżak podkreślił, że trudna sytuacja jest na cmentarzach komunalnych – tam czas oczekiwania na pochówek jest mocno wydłużony.

Podobna sytuacja jest w Olsztynie. Służby miejskie odnotowują zwiększoną liczbę pogrzebów w stolicy regionu.

W 2021 roku były 2073 pogrzeby, rok wcześniej – 1730, a dwa lata wcześniej, czyli w 2019 roku – 1694. To statystycznie o 20 procent więcej rok do roku

– powiedział Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Zwiększoną liczbę pochówków zauważają także księża, szczególnie w dużych parafiach. Ksiądz Andrzej Adamczyk, proboszcz parafii w Szczytnie, przyznał, że pochówków jest coraz więcej i coraz więcej młodych ludzi umiera na COVID-19.

Rzeczywiście jest więcej pogrzebów, więcej ludzi umiera i sporo ludzi młodych umiera na COVID-19. Jednak nie doświadczamy jakiś trudności z powodu zwiększonej liczby pogrzebów.

00:00 / 00:00

Ze statystyk wynika, że większość zmarłych na skutek zakażenia koronawirusem to osoby niezaszczepione.

Według danych Polskiej Izby Branży Pogrzebowej miniony rok to pierwszy od zakończenia II wojny światowej rok z rekordową liczbą zgonów, których liczba przekroczyła pół miliona.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, ksiądz, pogrzeb, pochówek, zgony
Liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 100 tysięcy. Kilkaset osób zmarło ostatniej doby

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w ciągu minionej doby zmarły 493 osoby. W sumie od początku pandemii w Polsce zmarło 100 tysięcy 254 osoby zakażone...

Zamknij
RadioOlsztynTV