Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Więcej wypadków z udziałem pieszych. „Wygląda to tak, jakby nagle poczuli się nieśmiertelni”

Piesi mieli być bezpieczniejsi, a na razie widać wzrost liczby wypadków z ich udziałem. Od ponad roku obowiązują przepisy dające pierwszeństwo pieszym wchodzącym na przejścia.

Tymczasem w województwie warmińsko-mazurskim od początku bieżącego roku zanotowano 133 wypadki z udziałem pieszych, z czego 78 na samych przejściach.

– To o 9 więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego – powiedział asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Wygląda to tak, jakby niektórzy piesi źle zinterpretowali zamiar ustawodawcy i nagle poczuli się nieśmiertelni. Wchodzą na przejścia bez zastanowienia, bez rozejrzenia się wokół, co potem skutkuje wtargnięciem przed nadjeżdżający pojazd.

00:00 / 00:00

Często sprawcami stłuczek przy przejściach są też kierowcy, którzy jadą za samochodem chcącym przepuścić pieszych.

Bezpośrednio przed przejściem dochodzi do kolizji, czy wypadków, które są właśnie wynikiem wjechania w tył auta, które zatrzymało się po to, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

00:00 / 00:00

Wielu pieszych twierdzi, że mimo tych przepisów, stara się zachowywać ostrożnie. Przyznają jednak, że są miejsca, które nie są odpowiednio oświetlone.

00:00 / 00:00

Policja apeluje zarówno do kierowców, jak i pieszych o zwiększoną uwagę – szczególnie obecnie, gdy dzień jest coraz krótszy i trudniej zauważyć pieszego wchodzącego na jezdnię.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

Wypadek w Gawrzyjałkach. Nastolatka wpadła pod nadjeżdżające auto

Wypadek na pasach. Kierowca autobusu potrącił 13-latkę

Weź odblask i bądź widoczny. Strażacy z Bartąga dbają o bezpieczeństwo na drogach

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, wypadki
Wypadek w Gawrzyjałkach. Nastolatka wpadła pod nadjeżdżające auto

Na drodze gminnej pod Szczytnem samochód potrącił 11-latkę. Do wypadku doszło przed godziną 14 w miejscowości Gawrzyjałki. - Nastolatka nagle wbiegła na drogę zza autobusu -...

Zamknij
RadioOlsztynTV