Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Więcej chorych na grypę w powiecie elbląskim

Wzrosła liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne w powiecie elbląskim

W Elblągu i powiecie elbląskim odnotowano, w tym sezonie, zdecydowanie więcej zachorowaniach na grypę lub infekcje grypopodobne niż przed rokiem – informuje Marek Jarosz, powiatowy inspektor sanitarny w Elblągu.

Do dziś ( 11 marca) do inspekcji sanitarnej trafiło około 3 tysięcy zgłoszeń, rok temu było ich prawie o połowę mniej. Jak szacuje Powiatowy Inspektor Sanitarny około 30 procent zgłoszonych zachorowań to prawdopodobnie nie jest grypa.

– Aby mieć pewność, należałoby wykonać specjalne badania, bo tylko one dają pewność o rodzaju wirusa, który wywołał chorobę – tłumaczy Marek Jarosz.

00:00 / 00:00

Grypa jest chorobą zakaźną, która wyjątkowo łatwo przenosi się drogą kropelkową.

00:00 / 00:00

W sezonie zachorowań trzeba szczególnie dbać o higienę, unikać miejsc, gdzie gromadzi się dużo ludzi, a w przypadku zachorowania zostawać w domu, by nie zarażać innych. Lekarze przypominają, że szczepienia przeciwko grypie zapobiegają groźnym jej powikłaniom. Obecnie liczba zachorowań na grypę, po lutowym szczycie, zdecydowanie się obniżyła.

 

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, grypa, choroba
Światowy Dzień Nerek

Szacuje się, że co dziesiąty Polak cierpi z powodu choroby nerek. Nefrolodzy alarmują, że większość pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno. Zachętą do profilaktycznych badań...

Zamknij
RadioOlsztynTV