Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceprezesi Sądu Rejonowego w Olsztynie zrezygnowali z zajmowanych funkcji

Fot. P. Getka

Sędziowie nie podali wprost powodów swojej decyzji. Anna Szczepańska i Krzysztof Krygielski złożyli rezygnację dziś rano.

Sędziowie zrezygnowali ze swoich funkcji w trakcie kadencji, ich rezygnację – zgodnie z przepisami – musi teraz zatwierdzić minister sprawiedliwości. Oboje powołali się na art. 27 Ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi o tym, że wiceprezes sądu może sam złożyć rezygnację ze stanowiska w trakcie kadencji.

Informacje o rezygnacji wiceprezesów Sądu Rejonowego w Olsztynie potwierdził prezes tego sądu – Maciej Nawacki.

W mojej ocenie oboje nie chcieli uczestniczyć w nagonce, jaka się teraz odbywa na mnie. Nie dziwię im się.

– powiedział Nawacki.

Pytany, czy takie powody rezygnacji podali sędziowie Szczepańska i Krygielski w rozmowie z nim, sędzia Nawacki stwierdził, że nie ujawni treści rozmowy dotyczącej powodów ich rezygnacji z urzędu. Zapytany, czy sam myśli o rezygnacji, sędzia Nawacki odpowiedział, że nie.

Do odwołania Macieja Nawackiego z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie wezwało w poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego.

Sędzia Krzysztof Krygielski, powiedział, że jego decyzja ma związek z poniedziałkowymi uchwałami Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Olsztyńskiego. W uchwałach tych sędziowie wzywali do rezygnacji z funkcji prezesa sądu Macieja Nawackiego.

Obowiązujące przepisy nie wymagają ode mnie wskazania przyczyn rezygnacji ze stanowiska i tych przyczyn nie wskazałem. Uważam, że jako sędzia powinienem się wypowiadać wobec mediów w takich formach, jakie ustawa przewiduje i tutaj wskażę na uchwałę sprzed dwóch dni Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Olsztyńskiego. Ja byłem członkiem tego zgromadzenia, głosowałem nad tymi uchwałami. Głosowanie jest tajne, nie jest ujawnione kto, jak głosował, ale proszę spojrzeć na proporcje przyjęcia tych uchwał. W ten sposób, trochę uchylając się od odpowiedzi, chcę odpowiedzieć na pytanie o powody mojej rezygnacji

– powiedział sędzia Krzysztof Krygielski.

Sędzia Anna Szczepańska, która w środę także złożyła rezygnację z funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, odmówiła podania powodów swojej decyzji.

W poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego podjęło trzy uchwały, z których pierwsza wzywała m.in. do przywrócenia do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna i do rezygnacji ze stanowiska prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie – Macieja Nawackiego. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 77 osób, nikt nie był przeciw, 3 sędziów wstrzymało się od głosu.

Sędzia olsztyńskiego Sądu Rejonowego Paweł Juszczyszyn był delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym. W jednej ze spraw zażądał dokumentów dotyczących wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Argumentował to niedawnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie trybu powołania KRS. Po tej decyzji został najpierw odwołany z delegacji, a następnie całkowicie zawieszony w czynnościach przez prezesa olsztyńskiego Sądu Rejonowego Maciej Nawackiego, będącego jednocześnie członkiem KRS.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd rejonowy, uwaga, pilne, Paweł Juszczyszyn, Krzysztof Krygielski
Do olsztyńskiego sądu wpłynął wniosek o uchylenie postanowienia nakazującego przedstawienie list poparcia do KRS

Kancelaria Sejmu skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o uchylenie postanowienia nakazującego przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV