Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister Babalski uspokaja: obrót ziemią nie jest zagrożony

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Sejm sprzeciwił się wnioskowi PO o odrzuceniu projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Tym samym, rządowa propozycja przepisów trafi pod obrady sejmowej komisji rolnictwa. Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, poseł PiS z okręgu elbląskiego, apeluje do opozycji, by komentując projekt, odnosiła się wyłącznie do zapisów w nim zawartych.

00:00 / 00:00

Platforma Obywatelska zapowiedziała, że po wprowadzeniu przepisów w życie, zamierza zaskarżyć je do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z zapisami w projekcie, nabywcami ziemi rolnej będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Przyjęte zasady obrotu nieruchomościami rolnymi nie będą dotyczyć nabywania ziemi w wyniku dziedziczenia. Kupno ziemi będzie trwale połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Zgodę na sprzedaż ziemi przed upływem tego terminu będzie mógł wydać sąd.

Projekt zakłada, że podstawowym sposobem zagospodarowania gruntów należących do Skarbu Państwa będzie dzierżawa. Zakaz sprzedaży nie obejmie nieruchomości rolnych o powierzchni do jednego hektara. 1 maja kończy się okres ochronny zakupu polskiej ziemi przez cudzoziemców.

 

(iar/mdo/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, wieś, rolnictwo, Ziemia, nieruchomości, rolni
Niebezpieczne wypadki w rolnictwie

Ponad połowa niebezpiecznych zdarzeń w gospodarstwach rolnych jest spowodowana upadkami - alarmuje warmińsko-mazurska Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Gospodarze bardzo często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV