Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

We wrześniu nauczyciele dostaną podwyżkę. Minister edukacji narodowej podpisała specjalną deklarację

Na zdjęciu: Wojciech Cybulski i Małgorzata Hochleitner. Fot. D. Grzymska

Warmińsko-Mazurski wicekurator Wojciech Cybulski przedstawił dziś na konferencji prasowej założenia Deklaracji na rzecz edukacji przyszłości. Dokument podpisała wczoraj minister Anna Zalewska.

Pensje nauczycieli wzrosną średnio o ponad 16 % i to nie od stycznia 2020, ale od 1 września tego roku. Podwyżka będzie zależała od stopnia awansu: nauczyciele stażyści mogą liczyć na 371 złotych, kontraktowi na 381 złotych, mianowani na 432 złotych i dyplomowani otrzymają 508 złotych. Dodajmy, że nauczyciele dyplomowani stanowią na Warmii i Mazurach największą grupę, bo aż 60 %.

Minister Zalewska zapowiedziała też w dokumencie rozszerzenie dodatku za wyróżniającą się pracę nie tylko dla dyplomowanych, ale na wszystkie grupy nauczycieli. Stało się tak po rozmowach ze związkami zawodowymi. Będzie też pomoc dla nauczycieli stażystów, którzy otrzymają po tysiąc złotych w ciągu dwóch lat, czyli tyle, ile trwa staż.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Na konferencji poruszono też temat miejsc dla podwójnych roczników, czyli absolwentów gimnazjów i ósmoklasistów. Małgorzata Hochleitner, dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki w Kuratorium Oświaty twierdzi, że miejsc w szkołach średnich nie zabraknie. W styczniu podczas 21 spotkań w powiatach oraz w Olsztynie i Elblągu okazało się że wszędzie są miejsca i to proporcjonalnie do liczby uczniów w danych powiatach.

Według najnowszych danych w Olsztynie dla 1700 absolwentów gimnazjów zabezpieczono 3043 miejsca, a dla 1 874 uczniów, kończących ósmą klasę – 3122. To oznacza, że wolnych miejsc w szkołach średnich jest o połowę więcej, niż uczniów. A to dlatego, że o przyjęcie do olsztyńskich szkół będą starali się także uczniowie z powiatu.

Na zdjęciu: Wojciech Cybulski i Małgorzata Hochleitner. Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podwyżka, nauczyciele, kuratorium oświaty, Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej, Wojciech Cybulski
Krzysztof Marek Nowacki: wierzę, że nauczyciele nie przystąpią d o strajku

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, goszcząc w Porannych pytaniach mówił o szansach na porozumienie  między Ministerstwem Edukacji Narodowej, a związkowcami z ZNP i Nauczycielskiej „Solidarności”....

Zamknij
RadioOlsztynTV