Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wchodzą w życie nowe unijne przepisy dla hodowców świń. Rolnicy mogą liczyć na pomoc

Hodowcy świń mogą się ubiegać o dofinansowanie na budowę ogrodzenia, a od 1 listopada rolnicy w strefach ASF różowej i czerwonej takie ogrodzenia w gospodarstwach muszą mieć. To efekt nowych unijnych przepisów.

Rolnicy, którzy nie mają jeszcze ogrodzenia, mogą do 23 listopada złożyć wniosek. Warto skorzystać z pomocy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bo oferujemy tu duże dofinansowanie, do 80 procent kosztów

– mówi Łukasz Bartkowski, zastępca dyrektora oddziału terenowego agencji w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Pomoc w wysokości do 100 tysięcy złotych hodowcy mogą otrzymać także na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji, czy budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń oraz zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie.

Od 1 listopada rolnicy chcący przemieszczać świnie poza strefy ASF muszą posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego. W jego sporządzeniu pomagają urzędnicy służb weterynaryjnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje rolnikom poszkodowanym przez ASF także rekompensaty za zaniżoną cenę w skupie oraz nieoprocentowane pożyczki, do 1 miliona złotych, na niespłacone zobowiązania.

.
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia, świnie, ogrodzenie, ASF
Hodowcy poszkodowani przez ASF mogą liczyć na odszkodowanie. Posłuchaj Porannych Pytań

Hodowcy świń w regionie, których stada zostały wybite z powodu afrykańskiego pomoru świń, mogą liczyć na odszkodowanie - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Jerzy Koronowski,...

Zamknij
RadioOlsztynTV