Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Waży 14 ton, ma 2 metry wysokości i jest w drodze do Polski. Obelisk z Litwy stanie na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie

Grunwald. Fot. Ł.Węglewski

Na Pola Grunwaldzkie wyruszył dziś z Litwy dwumetrowy obelisk. Pomnik ma upamiętniać udział Litwinów w bitwie z 1410 roku.

W tym roku przypada 610. rocznica pokonania Krzyżaków pod Grunwaldem. Transport ważącego 14 ton głazu rozpoczął się rano. Obelisk w drogę do Polski wyruszył ze wsi Sirutenai na północy Litwy, z parku rzeźb Jonasa Szimonelisa.

W uroczystości pożegnania obelisku wziął udział przewodniczący litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis, który powiedział, że jest to upamiętnienie tych, którzy zginęli „za naszą i waszą wolność”.

O szczegółach z Wilna Kamil Zalewski

O budowę pomnika zabiegała społeczność litewska, w tym Królewski Związek Szlachty Litewskiej.

Szef litewskiego parlamentu przypomniał, że jest to hasło zwycięstwa, które łączy oba narody oraz, że wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

– wyjaśnia dowódca Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej Perlis Vaisieta, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Jak dodał, prace przygotowawcze prowadzono w ścisłej współpracy ze stroną polską.

Pomnik ozdobiony herbem Pogoni i napisem w dwóch językach „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”, ufundowano ze zbiórek wśród Litwinów – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

00:00 / 00:00

Głaz ma stanąć w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym jeszcze dziś, a jutro ma tam przyjechać delegacja litewska z ambasadorem Litwy w Polsce. Natomiast oficjalne odsłonięcie tego pomnika zaplanowano na 15 lipca w 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Szymon Drej przypomniał, że w tym roku z powodów epidemii nie będzie inscenizacji bitwy, ale odbędą się rocznicowe uroczystości.

Fot. Agnieszka Chmielewska

Autor: IAR/B.Gajlewska/W. Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głaz, Grunwald, Litwa, obelisk, Pola Grunwaldu
Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odwołana. „To trudna, ale odpowiedzialna decyzja”

Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Na facebookowym profilu Muzeum organizatorzy tłumaczą: "to trudna, ale również odpowiedzialna decyzja". Co roku, od 23...

Zamknij
RadioOlsztynTV