Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ważne zmiany w prawie. Pijany kierowca straci auto

Weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty auta za jazdę pod wpływem alkoholu. Samochód straci każdy kierowca, który będzie miał powyżej półtora promila we krwi. Jeżeli spowoduje wypadek, do utraty auta wystarczy jeden promil.

Prawo obejmie też alkoholowych recydywistów, czyli osoby, które zostały wcześniej skazane za jazdę „na podwójnym gazie” oraz sprawców wypadków, którzy uciekną z miejsca zdarzenia, nawet jeśli będą trzeźwi.

Najpierw policja przejmie pojazd na siedem dni, następnie zabezpieczy go prokurator. Ostatni krok ma należeć do sądu, który orzeknie konfiskatę auta.

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha powiedział, że rozwiązania przyjęte przez poprzednie władze wchodzą w życie pomimo braku aktów wykonawczych. Dlatego resort pracuje nad ich nowelizacją. Ta ma między innymi znieść obowiązkową konfiskatę aut.

Dzisiaj przepis nie daje sądowi możliwości jakiegokolwiek wyboru w zakresie tej konfiskaty. Ona jest dość sztywno określona. Natomiast my będziemy proponowali rozwiązanie, które uelastyczni i da możliwość zastosowania takiego rozwiązania, w zamian zastosowanie ewentualnie formy nawiązki czy jakiejś kary o charakterze finansowym tak, żeby móc w konkretnym przypadku zastosować bardziej odpowiedni środek karny

– wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości.

Arkadiusz Myrcha dodał, że nowelizacja jest na końcowym etapie uzgodnień.

Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przyznał, że nowe prawo nie pozwala na konfiskatę samochodu, który nie jest własnością pijanego kierowcy. – Nie oznacza to jednak, że uniknie on kary – dodał. Sąd może zdecydować o przepadku równowartości pojazdu, którym poruszał się taki kierowca. Chodzi o średnią wartość rynkową modelu wpisanego w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku rzadkich samochodów, które są trudne do wyceny, będzie powoływany biegły.

W ubiegłym roku policja zatrzymała na polskich drogach około 96 tysięcy nietrzeźwych kierujących. To spadek o 10 procent w porównaniu do 2022 roku. Kierowcy będący pod wpływem alkoholu spowodowali 1331 zdarzeń, w których zginęło 212 osób.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w alkohol, pijany kierowca, utrata samochodu, przepadek pojazdu
Skatował kolegę i zostawił umierającego. Sąd zmniejszył mu wyrok

Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził w czwartek karę - z 25 lat na 15 lat i dwa miesiące więzienia - dla 56-letniego mężczyzny za zabójstwo jego...

Zamknij
RadioOlsztynTV