Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ważne wydarzenia z historii Polski i Węgier w filmie „Pamięć pozostaje”

Mat. prasowe

Krwawo stłumione przez radzieckie wojsko powstanie węgierskie stało się powodem masowych protestów Olsztynian. O wydarzeniach z października 1956 roku opowiada film „Pamięć pozostaje”, którego projekcja odbyła się w Dobrym Mieście.

Występują w nim uczestnicy wydarzeń: Polak i Węgier oraz historycy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. – Dla mnie najciekawsze było pokazanie człowieka, który w roku 1956 szedł z Kortowa na Plac Bema w Olsztynie i opowiada tę historię prosto z serca – powiedziała montażystka zdjęć Maja Krempeć.

Waldemar Ziarek, autor scenariusza, podkreślił edukacyjną wartość tego obrazu. – Film został przyjęty bardzo dobrze. Zgłaszały się osoby zainteresowane, by ten film pokazywać m.in. w szkołach – mówił.

Pokaz w Dobrym Mieście był zamknięty dla publiczności. Do tej pory film mogli obejrzeć uczestnicy dwóch pokazów w Budapeszcie. Film wyreżyserował Aleksander Krempeć.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: J. Golon
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w film, "Pamieć pozostaj
Tej nocy poznamy laureatów filmowych Oscarów

Dzisiejszej nocy w Hollywood zostaną rozdane filmowe Oscary. Najważniejsze wyróżnienia w świecie kina w tym roku zostaną przyznane po raz 96. Gala ma należeć do obrazu...

Zamknij
RadioOlsztynTV