Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury: na wschodzie regionu przelotny śnieg

fot. pixabay,com

W okolicach Gołdapi i Olecka oraz Węgorzewa i Giżycka w poniedziałek rano pada przelotny, mokry śnieg. Na razie nie pracuje sprzęt do odśnieżania, drogi miejscami mogą być śliskie.

Dyżurna punktu informacji drogowej Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie poinformowała, że decyzja o ewentualnej potrzebie odśnieżania zostanie podjęta, gdy opady ustaną.

Na drogach na wschodzie Mazur miejscami zalega mokre błoto pośniegowe. Takie warunki panują obecnie m.in. w okolicach Giżycka i Węgorzewa, gdzie od rana przelotnie pada mokry śnieg lub śnieg z deszczem. W okolicach Kętrzyna, Nidzicy i Elbląga jazdę może utrudniać padający tam deszcz.

Policja apeluje, by kierowcy podczas powrotów ze świąt dostosowali prędkość do warunków drogowych.

Synoptyk IMGW: drugi dzień świąt wietrzny i z deszczem

Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego poinformował, że w poniedziałek nad Polską pojawi się płytki niż, który będzie przemieszczał się znad Niemiec w kierunku Bałtyku. W ciągu dnia będzie ciepło, ale wietrznie. W nocy napływać już będzie chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże. Większe przejaśnienia i rozpogodzenia możliwe są na południu. Niemal w całym kraju możliwe są opady. Najintensywniejsze spodziewane są na północnym wschodzie, gdzie miejscami może spaść d 15 mm deszczu. Oprócz deszczu może tam także spaść deszcz ze śniegiem i topniejący śnieg. Lokalnie mogą to być opady marznące, powodujących gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju będą to opady słabsze i przelotne. Najmniejsze prawdopodobieństwo opadów jest na południu kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni Celsjusza na wschodzie, około 8-9 w centrum, do 11-12 na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr będzie się wzmagał i w całym kraju będzie umiarkowany i porywisty. Nad samym morzem będzie dość silny i silny, osiągając w porywach do 75 km/h, a w górach do 100 km/h

– powiedział Michał Ogrodnik.

W nocy z poniedziałku na wtorek będzie deszczowo. Na północy i północnym wschodzie może spaść do 10 litrów deszczu na metr kwadratowy. Na pozostałym obszarze opady będą słabsze. W górach może spaść deszcz ze śniegiem i śnieg. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5 centymetrów. Temperatura minimalna wyniesie od zera na Pojezierzu Pomorskim, w Kotlinie Kłodzkiej i na Podhalu, 2 stopnie na Suwalszczyźnie i zachodzie, do 5 na południowym wschodzie.

Wiatr będzie umiarkowany, w całym kraju porywisty. W głębi kraju porywy do 60 km/h. Nad samym morzem wiatr będzie dość silny, w porywach do 80 km/h, wiejący głównie z zachodu.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska/M. Szczepanik (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święta, pogoda
Najpopularniejsze kierunki świąteczno-noworocznych wojaży Polaków

Dla jednych święta i sylwester to okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, dla innych do wypoczynku i wymarzonych wakacji. Gdzie w tym roku Polacy będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV