Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Wydminach upamiętniono bohatera walk o Westerplatte

W Wydminach odsłonięto tablicę upamiętniającą ppor. Władysława Hryhorowicza – obrońcę Westerplatte Fot. Małgorzata Zbrożek

Podporucznik Władysław Hryhorowicz był jednym z żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte.

Po wojnie Władysław Hryhorowicz osiadł w Wydminach niedaleko Giżycka. Na kamienicy, w której mieszkał odsłonięto poświęconą mu tablicę. Podporucznik Hryhorowicz w czasie obrony Westerplatte jako celowniczy obsługiwał karabin maszynowy w pobliżu toru kolejowego. Podczas walk został ranny. Trafił do jenieckiej niewoli w Prusach Wschodnich i tam pracował przymusowo w niemieckich gospodarstwach. Po wojnie dowiedział się, że jego rodzinna wieś znalazła się po drugiej stronie sowieckiej granicy, więc pierwszym transportem repatriantów przyjechał na Ziemie Odzyskane do Wydmin. Tu mieszkał do końca życia.

W Wydminach była Małgorzata Zbrożek

Fot. Małgorzata Zbrożek

Fot. Małgorzata Zbrożek

…………………….

Władysław Hryhorowicz (1917-1995) pochodził ze wsi Pożyzna na Nowogródczyźnie. Służbę wojskową – w stopniu strzelca – pełnił w 85. Pułku Piechoty w Nowej Wilejce, skąd 13 sierpnia 1939 r. przybył na Westerplatte. W czasie obrony jako celowniczy obsługiwał karabin maszynowy w pobliżu toru kolejowego. Podczas walk został kontuzjowany. W niewoli jenieckiej przebywał w Prusach Wschodnich, pracując przymusowo w niemieckich gospodarstwach.

W lutym 1945 r., po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną, dotarł do Białegostoku, gdzie dowiedział się, że jego rodzinna wieś znalazła się po drugiej stronie sowieckiej granicy. Zgłosił się do punktu repatriacyjnego i wyjechał z pierwszym transportem na Ziemie Odzyskane, do Wydmin.

W tej mazurskiej miejscowości mieszkał do końca życia, tutaj się ożenił. Początkowo zatrudnił się przy rozładunku pociągów towarowych, a od 1947 r. do przejścia na emeryturę w 1975 r. pracował w mleczarni. W 1990 r. został awansowany na stopień podporucznika i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

…………………….

Autor: M.Zbrożek / W.Chromy za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wydminy, tablica pamiątkowa, ppor. Władysław Hryhorowicz
Upamiętniono tragicznie zmarłego kapitana pilota Krzysztofa Sobańskiego

Mija rok od katastrofy pod Pasłękiem. 6 lipca 2018 roku w miejscowości Sakówko rozbił się myśliwiec MIG 29. Zginął jego pilot. W rocznicę śmierci kapitana Krzysztofa...

Zamknij
RadioOlsztynTV