Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Wydminach koło Giżycka obchodzone są Dni Pamięci agresji ZSRR na Polskę

Wczoraj pod Pomnikiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych złożono wieńce i zapalono znicze. Odsłonięto też Szlak Edukacyjno-Historyczny. Dziś o godzinie 12.30 wystartuje Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy.

W sobotę można było wysłuchać wykładu na temat rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Bitwy pod Gajrowskimi stoczonej w lutym 1946 roku. Była to największa bitwa antykomunistycznego podziemia na Mazurach. Żołnierze 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego walczyli z grupą operacyjną wojsk NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Według historyków zginęło od 16 do 24  Żołnierzy Niezłomnych. Ich dokładnej liczby nie udało się ustalić. Na zakończenie uroczystości, w koncercie patriotycznym, wystąpili Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski.

Dzisiejsze obchody zainauguruje o godzinie 10 msza święta w kościele w Orłowie. Po nabożeństwie na tamtejszym cmentarzu rozpoczną się uroczystości, po których wystartuje Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych.

Dni Pamięci agresji ZSRR na Polskę organizują Związek Stowarzyszeń „Sztafeta Pokoleń” oraz władze gmin Wydminy i Świętajno.

 

Autor: PKarpiszen
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wydminy, żołnierze wyklęci, agresja, ZSRR
Rekonstrukcja walk Żołnierzy Wyklętych z milicją. W 1946 roku w starciu w Piduniu koło Szczytna zginęło 4 milicjantów, a 8 odniosło rany

Po raz drugi Piduń, koło Jedwabna w powiecie szczycieńskim, stał się miejscem wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną. Odtworzono tam potyczkę z października 1946 roku 4 szwadronu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV