Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W ten weekend liczymy ptaki

Zimowe liczenie ptaków

Rozpoczęła się kolejna edycja Zimowego Ptakoliczenia, które – podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zachęca osoby, które znają się na ptakach do podzielenia się swoją wiedzą i zorganizowania własnych spacerów w sobotę lub niedzielę. Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

W ramach Zimowego Ptakoliczenia OTOP pragnie skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy można tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że miał wówczas miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

Jak wziąć udział w akcji?

W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę. W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik na specjalnie przygotowaną Elektroniczną Kartę Obserwacji (karta została udostępniona od 25 stycznia) należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. Karty wypełniamy do 9 lutego. Podczas spaceru, np. po parku, wybieramy taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało).

Jest oczywiste, że wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów.

(otop/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sukces olsztyńskiej policji. Ujęli oszustów, którzy wyłudzili towar wart ponad 2 mln złotych

Kilkanaście transportów granulatu tworzywa sztucznego o wartości ponad 2 mln zł. zamówiły osoby podszywające się pod inne podmioty. Zamówienie dotarło do Polski, tu zostało przeładowane na...

Zamknij
RadioOlsztynTV