Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

W Szymonowie uczczono Dzień Sybiraka. To tu po wojnie trafiły sieroty po Polakach wywiezionych na tereny Związku Radzieckiego

Fot. A.Piedziewicz

W Szymonowie niedaleko Morąga uczczono Dzień Sybiraka. To właśnie w Szymonowie znajduje się Dom dla Dzieci imienia Sybiraków.

Do niego tuż po wojnie trafiły sieroty po Polakach wywiezionych na tereny Związku Radzieckiego. Jedną z nich jest pani Janina Żołędowska, która do Polski wróciła po ponad 6 latach zesłania.

Zofia Bagińska, dyrektor Domu dla Dzieci w Szymonowie, przypomina, że pierwsi podopieczni zjawili się tu w 1946 roku, ale przez wiele lat nie można było głośno mówić, skąd zostali przywiezieni.

Obchodom Dnia Sybiraka miał towarzyszyć bieg, ale ze względów epidemiologicznych rywalizację trzeba było ograniczyć do zawodów dzieci. Dorośli mogą natomiast rywalizować wirtualnie – mówi Mirosław Cydzik, współorganizator zawodów.

Do biegu zapisało się ponad 100 osób. Dzięki temu, że opłacili wpisowe oraz dzięki wpłatom od sponsorów udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych, które wesprą Dom dla Dzieci w Szymonowie.

Podczas obchodów obecni byli przedstawiciele władz, w tym wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który podkreślał wagę imprez sportowo-patriotycznych.

Organizatorzy liczą na to, że za rok Bieg Pamięci Sybiraka w Szymonowie odbędzie się już w tradycyjnej formule.

Fot. A.Piedziewicz

Fot. A.Piedziewicz

Fot. A.Piedziewicz

Fot. A.Piedziewicz

Fot. A.Piedziewicz

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dom dziecka, Sybiracy, szymonowo
Obchody Dnia Sybiraka w Olsztynie. Cześć zesłańcom oddali mieszkańcy, samorządowcy, żołnierze i sami Sybiracy

Sybiracy i ich rodziny, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych uczcili w Olsztynie pamięć  Polaków deportowanych na nieludzką ziemię w głąb Związku Sowieckiego. O tych, którzy nigdy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV