Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W szkołach i przedszkolach w regionie jest ponad 4 tys. dzieci z Ukrainy

Fot. PAP/Lech Muszyński

Około 4,4 tys. ukraińskich dzieci przyjęto do tej pory do szkół i przedszkoli na Warmii i Mazurach – podało w piątek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Dla uczniów nieznających języka polskiego utworzono 60 oddziałów przygotowawczych.

Rzeczniczka olsztyńskiego kuratorium Małgorzata Hochleitner przekazała, że zdecydowana większość ukraińskich dzieci zapisanych do placówek oświatowych w regionie stanowią uczniowie szkół podstawowych – jest ich blisko 3,3 tys.

Do szkół ponadpodstawowych przyjęto ponad 300 uczniów. Z kolei do przedszkoli i punktów przedszkolnych w województwie zapisanych jest ponad 700 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Według kuratorium liczba ukraińskich uczniów przyjmowanych do szkół w regionie nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich tygodniach. W ostatnich 10 dniach zwiększyła się o około 250 dzieci.

W skali regionu najwięcej uczniów z Ukrainy chodzi do szkół w Olsztynie (635) i w powiecie olsztyńskimi (398) oraz w powiatach ostródzkim i iławskim.

Na Warmii i Mazurach utworzono dotychczas 60 oddziałów przygotowawczych dla uczniów nieznających języka polskiego, z czego sześć w liceach w Olsztynie, Ełku, Iławie, w Giżycku i w Nidzicy.

Pan kurator odwiedził wiele szkół, w których utworzono oddziały przygotowawcze. W jego ocenie nauczanie w tych oddziałach jest bardzo dobrze zorganizowane przez dyrektorów szkół. Dzieci dobrze się w nich czują, są zadowolone. Cieszą się, że mogą chodzić do szkoły i uczyć się języka polskiego

– przekazała rzeczniczka.

W oddziale przygotowawczym uczniowie mają co najmniej sześć godzin nauki języka polskiego w tygodniu. Uczą się także innych przedmiotów zgodnie z programami obowiązującymi w szkole, ale z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w dzieci, szkoła, Ukraina
Rząd zapowiada przedłużenie świadczeń za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy

- Przedłużymy o kolejne 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Według szacunków z...

Zamknij
RadioOlsztynTV