Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W rocznicę śmierci Elbląg pamięta o Tadeuszu Nawrolskim

Tadeusz Nawrolski z żoną Grażyną na wykopie na Starym Mieście. Fot. archiwum G. Nawrolskiej

Dziś mija 20 lat od nagłej śmieci archeologa Tadeusza Nawrolskiego, który zajmował się średniowiecznymi miastami.

W ostatnich latach życia związał się z Elblągiem, który według jego koncepcji jest badany do dziś. Za tę pracę jest uznawany za twórcę nowoczesnego, kompleksowego poznawania historii miast poprzez włączanie do badań specjalistów z wielu dziedzin naukowych. Tadeusz Nawrolski zasłużył się także dla m.in. dla Szczecina i Zamościa. Zmarł w Elblągu w wieku 49 lat, pochowany został w Sopocie.

Badania średniowiecznego Elbląga pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku zaczął kto inny, ale dopiero kiedy przejął je Tadeusz Nawrolski w 1980 roku można mówić o prawdziwie naukowym poznawaniu przeszłości tego miasta. Stare Miasto zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią w pierwszych latach po wojnie.

Naukowcy mieli do zbadania wielohektarowy trawnik z kilkoma ocalałymi budowlami- wspomina Grażyna Nawrolska, żona i kontynuatorka prac – zaczęliśmy w listopadzie od ulicy Kowalskiej, a właściwie od szukania jej. Wróciliśmy tam w maju 81 roku i wtedy zaczęły się właściwe badania, które co sezon trwały po 6 miesięcy.

Tadeusz Nawrolski jest autorem blisko 200 artykułów i prac naukowych poświęconych archeologii Elbląga. Po jego śmieci badania wciąż są prowadzone, bo stare miasto nie odkryło dotąd wszystkich swoich tajemnic. Radio Olsztyn poświęciło jedną z czerwcowych wydań Niedzieli Odkrywców na przypomnienie Tadeusza Nawrolskiego i jego dzieła. (mstan/bsc)

Tadeusz Nawrolski. Fot. z archiwum Grażyny Nawrolskiej

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeolog, archeologia
Międzynarodowy zjazd archeologów

Naukowcy z Olsztyna, Torunia, Warszawy, a także Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii podsumowują kilkuletnie prace archeologiczne w północno-wschodniej Polsce. Międzynarodowy zjazd naukowców zorganizowano w giżyckiej Ekomarinie....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV