Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W powiecie ostródzkim wprowadzono stan zagrożenia wścieklizną. Taka sytuacja potrwa do listopada

Część powiatu ostródzkiego jest zagrożony wścieklizną. Fot. K. Grabowska

Zagrożenie wścieklizną obejmuje miejscowości: Lubajno, część Międzylesia, Zierzewo i Zwierzewo-Kolonie, Nowe Siedlisko, Marciniaki, Idzbark, Stare Jabłonki, Szklarnia i Kątno.

Zarażonego nietoperza, który ugryzł mieszkankę Zwierzewa znaleziono 3 sierpnia. Kobieta poddała się szczepieniom, a stosowne służby ustanowiły obszar zagrożony wścieklizną i wprowadziły  obostrzenia.

Stan ten potrwa 3 miesiące, czyli do 7 listopada – informuje Adam Maciej Zimodro, powiatowy lekarz weterynarii w Ostródzie.

Z kolei urząd gminy w Ostródzie ustawił tabliczki na terenie zagrożonym wścieklizną. Powiadomieni są także wszyscy mieszkańcy tego obszaru – mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda.

Do czasu kwarantanny psy powinny być na uwięzi lub wyprowadzane na spacer na smyczy, a koty należy trzymać w zamknięciu. Wszystkie zwierzęta, które nie mają ważnych szczepień przeciwko wściekliźnie należy zaszczepić. I najważniejsze: nie wolno dotykać i nie podchodzić do zwierząt, które dziwnie się zachowują. Nie należy także ruszać padłych drapieżników i jak najszybciej zgłosić to odpowiednim służbom.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nietoperz, zwierzę, Ostróda, powiat ostródzki
Wypadek na krajowej 15. Dwóch mężczyzn w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Około godziny 20:00 na odcinku DK15 od Lubawy do Ostródy kierowca lexusa na łuku drogi stracił panowanie nad samochodem i uderzył w dwa przydrożne betonowe elementy....

Zamknij
RadioOlsztynTV