Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie otwarto wystawę ukazującą Wielki Głód na Ukrainie

Ulica w Charkowie 1932. Przechodnie mijają zmarłych z głodu ludzi.

„Wielki Głód 1932-1933 – akt ludobójstwa narodu ukraińskiego” – to tytuł wystawy którą otwarto w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Na wystawie prezentowane są plansze informacyjne obrazujące tragedię narodu ukraińskiego, spowodowaną przez nieludzkie ustawy władz radzieckich. Ekspozycja pokazuje tragiczne losy 5 milionów Ukraińców, którzy zmarli w wyniku restrykcyjnej polityki Józefa Stalina.

Wielki głód na Ukrainie przybrał niewyobrażalne rozmiary – powiedział Radiu Olsztyn poseł Miron Sycz z PO:

00:00 / 00:00

Jak dodała wicemarszałek województwa Anna Wasilewska, te wydarzenia żyją w sercach Ukraińcow, o czym mogła przekonać się podczas pobytu w Kijowie:

00:00 / 00:00

W wyniku głodu zginęła znacząca część populacji Ukrainy. Wymarło wiele wsi i dochodziło do licznych przypadków kanibalizmu. Ofiarami Wielkiego Głodu była również ludność Polska. Według ukraińskiej gazety Deń (luty 2007) na Ukrainie zmarło wtedy 21 000 Polaków. O ich losach i losach ich sąsiadów mówi pamiętnik Zofii Pawłowskiej.

Wystawę przygotowało Narodowe Muzeum „Memoriał Pamięci Ofiar Hołodomoru” w Kijowie, a do Olsztyna trafiła dzięki staraniom olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. (tek/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, wystawa, Ukraina
Wystawa Wielki Głód 1932-1933

29 listopada o godzinie 16:00 w Muzeum Warmii i Mazur zostanie otwarta wystawa ,,Wielki Głóg 1932-1933”. Składa się ona ze zdjęć, ilustrujących akt ludobójstwa narodu ukraińskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV