Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie obchodzono Światowy Dzień Higieny Rąk

Fot. I. Malewska

Szacuje się, że na naszych dłoniach znajduje się nawet 150 różnych gatunków drobnoustrojów. Niestety wiele z nich odpowiada za zatrucia pokarmowe.

Wśród nich króluje oczywiście salmonella, ale i czerwonka. Do tego dochodzi koronawirus, który także często za sprawą brudnych rąk atakuje kolejne osoby. Dlatego w Światowym Dniu Higieny Rąk Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przypominała o tym, jak ważne jest dokładne mycie dłoni.

Większość osób próbuje ręce zdezynfekować, a nie je myć. To jest dobra okazja, aby zweryfikować wiedzę i zaznajomić z tym, co jest przyjazne dla naszego zdrowia.

– Chcąc zminimalizować ryzyko zarażenia i infekcji powinniśmy myć ręce przez minimum pół minuty, z mydłem w ciepłej wodzie. Takie zdrowe nawyki są bardzo ważne, bo na naszych dłoniach potrafi żyć nawet dziesięć tysięcy drobnoustrojów – zauważa Piotr Wiśniewski z laboratorium wojewódzkiego Sanepidu.

00:00 / 00:00

Na rękach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów.

Nasza reporterka zapytała również dzieci, czy wiedzą, jak powinno się dbać o higienę rąk.

Powinno się myć ręce przed i po obiedzie. Po zabawie na podwórku, po placu zabaw, po powrocie z przedszkola.

00:00 / 00:00

Według statystyk co 8 Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a połowa mężczyzn i co 4 kobieta, nie robią tego po wyjściu z toalety. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90 procent, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną wielu chorób.

Fot. I. Malewska

Fot. I. Malewska

Fot. I. Malewska

Fot. I. Malewska

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, higiena, mycie rąk
Bliższe Spotkania – 05.05.2022

Akcja mycia i higieny rąk oraz ludzki głos - to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiały Izabela Malewska i Gosia Sadowska-Bartoszewicz. „Zjednoczmy się dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV