Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie i innych miastach zawyły dziś syreny

1 sierpnia o godz. 17, nie tylko w Olsztynie, ale w całej Polsce, usłyszeliśmy syreny. Sygnał zawył w Godzinę „W”, aby uczcić poległych Powstańców Warszawskich.

Główne uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczeły się w stolicy o godzinie 17 przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wtedy też na minutę zatrzymało się całe miasto – tramwaje, autobusy i mieszkańcy. Uroczystości rocznicowe zaplanowano również w Elblągu, Olsztynie i Gołdapi, gdzie o godz. 19 rozpocznie się koncert.

Godzina „W” to godz. 17. To właśnie wtedy 1 sierpnia 1944 wybuchło Powstanie Warszawskie. Bohaterski zryw zakończył się 3 października 1944 roku — trwał 63 dni.

Powstanie Warszawie zakończyło się kapitulacją powstańców. W tym czasie stolicę okupowały wojska niemieckie. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej.

W Powstaniu Warszawskim zginęło blisko 16 tysięcy osób. Walczyło łącznie około 45 tysięcy żołnierzy (w szczytowym momencie walk). Około 20 tysięcy zostało rannych.

Ogromne były również starty w ludności cywilnej. Śmierć poniosło wówczas 180 tys. osób. Około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta. Stolica została niemal doszczętnie zniszczona.

Zagrają by uczcić powstańców

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Powstanie Warszawskie
Poznajemy historię

W ostatniej audycji ze względu na kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiliśmy porozmawiać o tym, w jaki sposób możemy uczyć się historii. Nasze studio odwiedziła profesor...

Zamknij
RadioOlsztynTV