Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Nidzicy odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego

Fot. W-MUW

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Wojewódzka inauguracja odbyła się tym razem w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Nidzicy. Uroczystość była połączona z oficjalnym otwarciem nowego kompleksu boisk.

W województwie warmińsko-mazurskim naukę w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczyna około 220 tys. uczniów.

Z tego 179 tys. są to uczniowie podstawowych i ponadpodstawowych. Mamy też grupę 40 tys. przedszkolaków

– podkreślał w Nidzicy kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Reporter Radia Olsztyn rozmawiał z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Nidzicy. Większość z nich jest zadowolona z nauki w placówce. Z zakończenia wakacji cieszyli się jednak… umiarkowanie.

00:00 / 00:00

Fot. W-MUW

Podczas wojewódzkiego rozpoczęcia roku szkolnego reporter Radia Olsztyn rozmawiał także m.in. z Grzegorzem Andryszczykiem, nauczycielem wychowania fizycznego.

W szkole mamy ponad 600 uczniów, także takie przepiękne obiekty będą służyły uczniom naszej szkoły, ale również młodzieży z miasta.

Grzegorz Andryszczyk opowiedział także o rekordzie Guinnessa, który – jako sędzia piłkarski – wspólnie z zawodnikami pobił w 2019 roku. Chodziło o najdłuższy mecz piłki nożnej.

00:00 / 00:00

Kompleks boisk oddany do użytku przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy zawiera boiska: do piłki nożnej, do koszykówki i tenisa, do piłki ręcznej i siatkówki. Na terenie orlika znajduje się też nowoczesna bieżnia ze skocznią do skoków w dal.

Rok temu był tu ogór, mogę powiedzieć. Kartoflisko

– podkreślał Dariusz Wółkiewicz, dyrektor ZSZiO w Nidzicy.

Fot. W-MUW

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na boisku poprzedziła msza święta w kościele św. Wojciecha w Nidzicy, której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Na inauguracji w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących pojawili się również politycy z regionu. W swoich wypowiedziach nawiązywali do rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, pensji nauczycieli i widma nauki zdalnej.

Fot. W-MUW

Senator Lidia Staroń w rozmowie z Radiem Olsztyn odniosła się do postulowanych przez nauczycieli podwyżek pensji. Spora część z nich nie zgadza się z propozycją rządu. Ten zamierza podnieść wynagrodzenia nauczycielom od 1 stycznia o 7,8%.

Za każdym razem jestem po stronie ludzi, czyli nauczycieli i uczniów. Chcę, by ich wynagrodzenie było godne. O tym trzeba mówić. Podwyżki muszą być

– powiedziała senator Staroń.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski podkreślał, że resort edukacji – jak się wyraził – „pracuje nad tym dogłębnie”.

Po to, aby nauczyciele byli docenieni i dowartościowani. Niemniej jednak patrzymy na sytuację, jaka jest ogólnie w Polsce i na to, na co możemy sobie pozwolić

– mówił Kossakowski.

Natomiast poseł Jerzy Małecki, także z Prawa i Sprawiedliwości, mówił o potencjalnej edukacji zdalnej i zagrożeniu zakażeniami koronawirusem.

Mam nadzieję, że tak, jak do tej pory sobie z tym radziliśmy, tak poradzimy sobie i w tym roku szkolnym.

Z kolei obecny na uroczystościach wojewoda Artur Chojecki mówił, że nie bez przyczyny wojewódzka inauguracja odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy.

Bardzo cenimy sobie obszar kształcenia zawodowego, który tutaj jest realizowany. Chcemy to podkreślić i pokazać, że kształcenie zawodowe to coś, w co warto inwestować i warto rozwijać

– dodał Chojecki.

Fot. W-MUW

W przemówieniu na boisku wojewoda podkreślał również, że w regionie naukę podjęło około 4 tys. uczniów z Ukrainy. Natomiast tylko w powiecie nidzickim, w szkołach ponadpodstawowych, jest ich około 20.

Rok szkolny 2022/2023 potrwa do 23 czerwca. Kalendarz przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową – na Boże Narodzenie – od 23 grudnia do 31 grudnia oraz wiosenną – na Wielkanoc – od 6 do 11 kwietnia. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 23-25 maja. Maturzyści rok szkolny zakończą 28 kwietnia. Egzaminy maturalne w sesji głównej przeprowadzone zostaną w dniach 4-23 maja.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uczniowie, uczeń, nauczyciel, rok szkolny
Bliższe Spotkania – 01.09.2022

Odliczanie do urodzin Radia Olsztyn, wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nidzicy oraz komunikacja dziecko - rodzic to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Małgorzata...

Zamknij
RadioOlsztynTV