Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Mikołajkach zobaczymy wkrótce rośliny z Chin i Kaukazu

W Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Mikołajkach powstaje arboretum, w którym prezentowane będą kolekcje drzew, krzewów i roślinności przybrzeżnej. Będzie to druga – obok leśnego arboretum w Kudypach pod Olsztynem – tego typu placówka na Warmii i Mazurach.

Arboretum powstanie w lesie otaczającym budynki Stacji Badawczej oraz wzdłuż zachodniej linii brzegowej Jeziora Mikołajskiego. Ma być to ogród botaniczny o charakterze naturalnym i prezentować m.in. walory przyrodnicze pobliskiej Puszczy Piskiej.

W lesie o powierzchni ponad 10 ha będą zakładane kolekcje różnych gatunków krzewów i drzew, bez odmian ozdobnych. Planowane jest prowadzenie kolekcji klonów, lip, dębów, brzóz, cisów a także roślin z północnych i wschodnich Chin, Kaukazu i Ameryki Północnej. W sąsiedztwie jeziora stworzona zostanie pokazowa kolekcja roślinności przybrzeżnej.

Pierwsze arboretum w regionie utworzono w 1989 roku w Nadleśnictwie Kudypy pod Olsztynem, gdzie obecnie można zobaczyć m.in. 700 gatunków i odmian drzew oraz krzewów.

Autor: K.Piasecka za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mikołajki
Saperzy wydobyli z Jeziora Mikołajskiego niewybuch z czasów II wojny światowej.

Na pocisk artyleryjski leżący blisko brzegu na głębokości około dwóch metrów natrafiono podczas przebudowy promenady. Akcja, w czasie której znaleziono jeszcze dwa niewybuchy, zakończyła się po...

Zamknij
RadioOlsztynTV