Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W leśniczówce Pranie po raz 9. wręczono Nagrodę Poetycką im. K.I.Gałczyńskiego ORFEUSZ

Fot. Marek Lewiński

W słynnej leśniczówce Pranie niedaleko Rucianego-Nidy przyznano Orfeusze – prestiżowe nagrody dla autorów poezji. Orfeusza Ogólnopolskiego otrzymał Piotr Mitzner za tomik poezji „Siostra”.

– Wzruszony jestem to mało – mówił laureat. – To miejsce, Gałczyński, z resztą najważniejszy poeta i dla mnie i dla bohaterki tego tomu – dodał Piotr Mitzner.

00:00 / 00:00

Kapituła wybrała laureata spośród ponad 260 nadesłanych tomików. Z tej frekwencji zadowolony jest wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Polska poezja kwitnie wbrew temu, co się czasem malkontencko mówi, że nikt w Polsce książek już nie czyta. Widzę dosyć dobrze zintegrowane środowisko poetyckie w Polsce.

00:00 / 00:00

Nagrodę przyznaje się w trzech kategoriach: ogólnopolskiej, regionalnej i honorowej. Ta skierowana do twórców z Polski północno-wschodniej to tzw. Orfeusz Mazurski – powiedział powiedział Radiu Olsztyn Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

To nagroda dla poety, który mieszka w naszym regionie lub opisuje Warmię, Mazury, Suwalszczyznę i Podlasie. Dlatego, że w tym miejscu jest położone muzeum. Do tej leśniczówki Gałczyński przyjeżdżał przez trzy lata

– dodał Wojciech Kass.

00:00 / 00:00

Laureatem Orfeusza Mazurskiego został Stanisław Raginiak, który napisał 70-stronicowy poemat „Moje Crow River”, w którym opisuje m.in. historyczną Łuktę.

Wracam do tej współczesnej Łukty, po to, by odnaleźć dawną. Robię to przez wspomnienia swoje i innych ludzi, by zapisać to, co bezpowrotne. Zaglądam jednak i do Minneapolis, sięgam po Klawiusa. Wątków jest bardzo dużo

– dodał poeta.

00:00 / 00:00

Orfeusza Honorowego przyznano zmarłemu w kwietniu poecie, pisarzowi, grafikowi i fotografowi profesorowi Andrzejowi Strumiłło.

Fot. Marek Lewiński

Fot. Marek Lewiński

Pierwszy od lewej Stanisław Raginiak – laureat Orfeusza Mazurskiego. Po środku Piotr Mitzner, któremu przyznano Orfeusza Ogólnopolskiego. Fot. Marek Lewiński

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nagroda, literatura, Orfeusz, laureat, Konstanty Ildefons Gałczyński, leśniczówka Pranie, Orfeusz Mazurski
Dziś poznamy laureata statuetki Orfeusza za 2019 rok

W Leśniczówce Pranie odbędzie się IX Gala przyznania Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki 2019 roku. Jury w składzie Anna Legeżyńska, Antoni...

Zamknij
RadioOlsztynTV