Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W krainie wiatraków

Fot. PAP Life

Nizinny krajobraz Holandii urozmaicają malownicze, zabytkowe wiatraki. Nie są one tylko elementem lokalnego folkloru, ale też nad wyraz praktycznym urządzeniem.

Holandia nie posiada wielu bogactw naturalnych, ale nigdy nie brakowało tam wiatru. Pomysłowi mieszkańcy Niderlandów nauczyli się, jak wykorzystywać jeden z żywiołów. To m.in. dzięki wiatrakom udało się zbudować potęgę gospodarczą i kulturalną Holandii.

Pierwsze wiatraki powstawały w Holandii pod koniec XIV wieku. Służyły do mielenia zboża, napędzania pomp osuszających poldery (czyli depresyjne tereny nadmorskie), cięcia drewna, wytłaczania oleju, a nawet do wytwarzania pigmentów do farb (Holandia jest kolebką malarstwa). Wiatraki spopularyzowane zostały w XVII wieku i były nie do przecenienia, przed wprowadzeniem maszyn parowych. Dziś w Holandii ostało się 1050 wiatraków i ponad 100 młynów wodnych. Co ciekawe, każdy z wiatraków, tak jak statki morskie, ma swoje imię.

„Pracujących wiatraków można spotkać w Holandii mnóstwo, ale zdecydowanie należy unikać podchodzenia do nich, a tym bardziej wchodzenia do środka na własną rękę. Po pierwsze, zazwyczaj są to prywatne posesje, a po drugie – znacznie ważniejsze – to w istocie bardzo niebezpieczne urządzenia, w których niedoświadczone osoby mogą sobie zrobić poważną krzywdę” – dowiadujemy się z przewodnika po Holandii, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża.

Ci, którzy będą mieli okazję zwiedzać wnętrze pracującego wiatraka, zdziwią się, że tak ogromna masa drewnianych i metalowych elementów, działa tak gładko i cicho. Wynika to z faktu, że przez lata konstrukcję systematycznie ulepszano i nauczono się wykorzystywać odpowiednio dopasowane smary.

Największe skupisko zabytkowych wiatraków w całej Holandii znajduje się w wiosce Kinderdijk, niedaleko Rotterdamu.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czołowe zderzenie dwóch samochodów osobowych na krajowej 15. Trzy osoby zostały ranne

  Trzy osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w Sampławie na drodze krajowej numer 15. Według policji życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo. Na łuku...

Zamknij
RadioOlsztynTV