Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Jezioranach zakończył się festiwal piosenki patriotycznej

Fot. SP w Jezioranach

Najpierw polonez, powitanie gości i uczestników, następnie odczytanie listu od prezydenta Andrzeja Dudy, a później w Zespole Szkół w Jezioranach słychać było już tylko patriotyczne nuty. Zakończył się tam 9. Festiwal Pieśni i Piosenek Patriotycznych.

25 uczniów z 14 warmińskich szkół zaśpiewało wybrane przez siebie utwory. 12-letnia Anastazja Maciąg i 13-letni Piotr Kozłowski z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Rodziny w Olsztynie tremy nie mieli, bo – jak mówili – byli dobrze przygotowani.

– Zaśpiewałam „Kolędę warszawską” z 1939 roku. Siostra mi podpowiedziała, posłuchałam w internecie, najpierw nie rozumiałam wszystkich słów, np. „zgliszcza”, ale znalazłam w słowniku i piosenka mi się spodobała – powiedziała laureatka konkursu Anastazja Maciąg.

Anna Szybanow, nauczycielka muzyki oraz opiekunka Anastazji, Piotra i kilkunastoosobowego chóru, jest przekonana, że udział w taki festiwalu to dla jej uczniów same korzyści.

„Serce w plecaku”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „My pierwsza Brygada” – to tytuły piosenek, które starsze pokolenia znają na pamięć. A pokolenia młodsze?

Nauczycielka historii i języka polskiego oraz pomysłodawczyni spotkania Krystyna Banasiuk, wspomina, że pierwszemu festiwalowi w 2007 roku towarzyszyły pewne obawy, bo kojarzył się z Festiwalem Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Po 9 edycjach uważa, że doroczne spotkanie w Jezioranach to już tradycja.

– Do konkursu przystępuje coraz więcej szkół, coraz lepsza jest znajomość pieśni i piosenek wojskowych, partyzanckich, z okresu Powstania Warszawskiego, a lekcje w szkołach stały się ciekawsze, bo na przykładzie piosenek objaśniam uczniom wydarzenia z polskiej historii – wylicza Krystyna Banasiuk.

Mottem 9. Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej były słowa Roty „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski.

Jutro (18 czerwca) w Świętej Lipce o godzinie 13:45 odbędzie się koncert specjalny, podczas którego wystąpią laureaci.

Nagrody uczestnikom ufundowali m.in. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, wojewoda i marszałek województwa, starosta olsztyński i burmistrz Jezioran oraz Polskie Radio Olsztyn. Nasza rozgłośnia przyzna zwycięzcy Festiwalu nagrodę specjalną – sesję nagraniową w PRO STUDIU.

Fot. SP w Jezioranach

Lista laureatów 9. Festiwalu Pieśni i Piosenek Patriotycznych

I MIEJSCE – Anastazja Maciąg z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Olsztynie „Kolęda warszawska”, opiekun – Anna Szybanow

II MIEJSCE – Marietta Ostapczuk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu „Warszawo ma”, opiekun Brygida Wiercińska

III MIEJSCE – Wiktoria Matuszów ze Szkoły Podstawowej we Franknowie, „Katyń 2010″, opiekun Barbara Suchocka

WYRÓŻNIENIE – Maria Król ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu „Niepodległa, niepokorna ”, opiekun Brygida Wiercińska

WYRÓŻNIENIE – Karolina Duda z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Klebarku Wielkim „Tango na jeden głos i orkiestrę”, opiekun Elżbieta Czerwińska

WYRÓŻNIENIE – Nikola Jarkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach „ Miejcie nadzieję”, opiekun Zbigniew Kalisz

WYRÓŻNIENIE – Magdalena Stawicka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie „Biały krzyż”, opiekun Iwona Czaplejewicz

Wyróżnienia dodatkowe:

Łukasz Brzozowski ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Butrynach „ Nielegalne kwiaty”, opiekun Krzysztof Gajewski

Paulina Kmieć ze Szkoły Podstawowej we Franknowie „Ojczyzno ma”, opiekun Barbara Suchocka.

Wyróżnienie za niekonwencjonalne wykonanie: Piotr Kozłowski z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Olsztynie „Serce w plecaku”, opiekun – Anna Szybanow

 

(ak/kpias/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w festiwal
Gitarzyści z 30 miast zjechali do Elbląga

W Elblągu rozpoczynają się Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe. Przez cztery dni zaprezentują się najlepsi wirtuozi gitary. Festiwal zainauguruje dziś koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Tomasza Zawieruchy. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV