Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości z okazji 143. rocznicy rozpoczęcia objawień Matki Bożej

Bazylika w Gietrzwałdzie (10 września 2017 r.). Fot. Agnieszka Podbielska

O ustanie pandemii koronawirusa modlili się wierni, którzy przyjechali do Gietrzwałdu na 143. rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej.

W 1877 roku głównymi wizjonerami były dziewczynki: Barbara Samulowska i Justyna Szafryńska. Uroczystości w Gietrzwałdzie odbywają się przez cały dzień do późnych godzin wieczornych. Mszy świętej w bazylice o godz. 18:00 przewodniczył abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński. Na zakończenie dnia w świątyni odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, a przy kapliczce objawień Apel Gietrzwałdzki.

Do Sanktuarium Maryjnego przyjechali m.in. pielgrzymi z podwarszawskich Łomianek. Panie Ewa, Anna i Wiesława nie ukrywają, że modlą się o ustanie pandemii, ale też dziękują za to, że choroba nie dotknęła ich bezpośrednio. – Wierzymy, że rodziny zrozumieją, również przez dotknięcie pandemią, że muszą być silne Bogiem – mówiła pani Ewa.

00:00 / 00:00

Proboszcz parafii, ks. Marcin Chodorowski, kanonik regularny laterański podkreślał w rozmowie z Radiem Olsztyn, że uroczystości, które obywają się w Gietrzwałdzie 27 czerwca mają zawsze charakter dziękczynny. – Dziękujemy Matce Bożej za to, że nam się objawiła – mówił. Nie dziwi się jednak, że pielgrzymi przybywają do Gietrzwałdu przede wszystkim z intencjami dotyczącymi ustania pandemii koronawirusa. – Mają bowiem różne doświadczenia. Nie ma się co dziwić, że ludzie uciekają do Maryi prosząc ją o pomoc, tak jak prosi się o to swoją matkę – dodał ks. Chodorowski.

00:00 / 00:00

Uroczystości w Gietrzwałdzie odbywają się mimo pandemii. W bazylice, domu pielgrzyma i na terenie całego sanktuarium obowiązują jednak obostrzenia sanitarne. W świątyni usta i nos należy zasłaniać bezwzględnie. Konieczne jest to również wszędzie tam, gdzie nie można utrzymać dwumetrowego dystansu społecznego.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, sanktuarium, pielgrzymi, ks. Marcin Chodorowski
Mijają 143 lata od objawień maryjnych w Gietrzwałdzie na Warmii. Początek uroczystości o 15.00

Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm dziewczynkom - 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej....

Zamknij
RadioOlsztynTV