Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości wspominające objawienia maryjne. Z tej okazji zaprezentowano znaczek

Fot. www.kzp.pl

Poczta Polska wypuściła znaczek upamiętniający objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Wczoraj w sanktuarium odbyły się uroczystości wspominające 142. rocznicę objawień Maryi, której towarzyszyła prezentacja znaczka.

Na 100-lecie Niepodległości Poczta Polska wypuściła znaczek upamiętniający objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. – Odzyskanie przez Polskę niepodległości I objawienia w Gietrzwałdzie ściśle się ze sobą splatają – mówi ks. dr hab. Krzysztof Bielawny, autor książki “Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu”.

Poczta Polska znaczek wydała z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, a objawienia gietrzwałdzkie wpisują się bardzo mocno w to wydarzenie. Przede wszystkim tu Polacy odzyskiwali swoją tożsamość narodową. Jakby na nowo powstawali z kolan i dowiadywali się, że mają tak bogatą historię. Pamiętajmy, że był to rok 1877, czyli od III rozbioru Polski minęło już dosyć dużo czasu, a ci którzy tu przebywali, nie znali wolnej Polski.

Przypomnijmy, iż 27 czerwca 1877 roku 13-letnia Justyna Szafryńska podczas modlitwy “Anioł Pański” ujrzała na klonie przy kościele jasną postać Maryi siedzącej na złocistym tronie. Kilka dni później Maryja zaczęła się również ukazywać 12-letniej Barbarze Samulowskiej. W objawieniach Maryja – po polsku – zachęcała do odmawiania różańca, gorliwej modlitwy i wstrzemięźliwości.

Objawienia trwały do 16 września 1877 roku. Prowadzone z polecenia władz pruskich badania dziewczynek nie były w stanie podważyć ich wiarygodności. Objawienia przyczyniły się do podtrzymania poczucia polskości i licznych pielgrzymek do Gietrzwałdu z trzech zaborów. To jedyne objawienie w Polsce zatwierdzone przez Kościół.

Fot. www.kzp.pl

Autor: A.Socha
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, niepodległość, Poczta Polska, objawienia, 100. rocznica odzyskania niepodległości
Mają problem z alkoholem, narkotykami, hazardem. W Gietrzwałdzie odbyły się Ogólnopolskie Dni Trzeźwości

Wydarzenie to co roku przyciąga tłumy wiernych, którzy modlą się o siłę w walce z uzależnieniem swoim lub swoich bliskich. Alkoholicy, narkomani, lekomani, osoby uwikłane w...

Zamknij
RadioOlsztynTV