Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Bartoszycach powstanie nowy most przez Łynę. Inwestycja poprawi dojazd do przejścia granicznego Bezledy-Bagriatonowsk

Fot. WMSG

Ponad 8 milionów euro ma kosztować modernizacja drogi wojewódzkiej numer 512 wraz z budową mostu w Bartoszycach i remontem ulic w Gusiewie w obwodzie kaliningradzkim.

Z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w Bartoszycach podpisano dziś umowę na dofinansowanie tych inwestycji z programu Polska-Rosja.

Inwestycja ma m.in. poprawić dostępność polsko-rosyjskiego drogowego przejścia granicznego Bezledy – Bagriatonowsk. Po polskiej stronie granicy powstanie ponad 100-metrowy most przez rzekę Łynę w Bartoszycach. Ma to odciążyć jedyną istniejącą przeprawę w tym mieście. Zostanie też przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej numer 512, skrzyżowania, chodniki, zatoki autobusowe i ścieżki rowerowe. Po rosyjskiej stronie zaplanowano remont prawie 4 kilometrów ulic w mieście Gusiew w obwodzie kaliningradzkim.

W grudniu ubiegłego roku projekt został ostatecznie zatwierdzony przez Komisję Europejską. Zgodnie z harmonogramem, przetarg na wybór wykonawcy i rozpoczęcie robót zaplanowano jeszcze w tym roku. Przedsięwzięcie ma być gotowe w 2022 roku.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 obejmuje polskie regiony: warmińsko-mazurski, pomorski i podlaski oraz rosyjski obwód kaliningradzki. Budżet programu wynosi około 62 milionów euro, z czego 2/3 mają stanowić środki unijne, a 1/3 wpłaty Rosji. Środki są przeznaczane na projekty dotyczące m.in. promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego, ochrony środowiska, poprawy bezpieczeństwa granic oraz rozwoju transportu.

Program Współpracy Transgranicznej jest kluczowym elementem polityki UE wobec jej sąsiadów. Jego celem jest zrównoważony rozwój obszarów przygranicznych, zmniejszanie różnicy standardu życia i rozwiązywanie wspólnych problemów.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bartoszyce, granica, rzeka, przejście graniczne, most, Łyna
Kajakarze spadli z „wodospadu” na Łynie. Przewodnik apeluje: trzeba patrzeć na znaki i zapoznać się z trasą spływu

Dwoje kajakarzy płynących w poniedziałek rzeką Łyną w Olsztynie nie zachowało szczególnej ostrożności i zamiast przenieść kajak lądem, popłynęło dalej, po czym spadli z wysokiego proguzwanego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV