Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

UWM weźmie udział w programach badawczych w leczeniu zachorowań na COVID-19

Prof. Wojciech Maksymowicz – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Fot. Agnieszka Chmielewska

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie uczestniczył w dwóch programach badawczych związanych w leczeniem zachorowań na COVID-19 – powiedział Radiu Olsztyn wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

Pierwszy projekt dotyczy zasilenia wentylowania jednym respiratorem dwóch osób. Urządzenia te będą testowana przez Collegium Medicum – UWM poinformował minister Maksymowicz. Do 10 kwietnia Instytut Aparatury i Techniki Medycznej w Zabrzu przygotuje 100 urządzeń, które będą używane na oddziałach intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie, szpitalu w Ostródzie i po rozmowach – być może w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie.

Autorką drogiego pomysłu jest prof. Anna Doboszyńska kierownik katedry i kliniki pulmonologii Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie. Prof. Doboszyńska chce włączyć do leczenie COVID-19 komórki macierzyste – dodał prof. Maksymowicz.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego poinformował także, że zajęcia na uczelniach wyższych będą zawieszone do 10 kwietnia. Jednocześnie uczelnie mają jak najszybciej wdrożyć e-learning.

Autor: K.Kaszubski
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, nauka, Wojciech Maksymowicz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, koronawirus
Tylko 328 osób złamało domową kwarantannę. Przypominamy o surowych karach!

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 56 tysięcy osób poddanych kwarantannie. W 328 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – przekazał w sobotę...

Zamknij
RadioOlsztynTV