Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uwaga na oszustów! W Elblągu grasują fałszywi funkcjonariusze CBŚP

Fot. Adobe Stock

W ciągu dwóch dni troje seniorów z Elbląga zostało oszukanych przez osoby podające się za funkcjonariuszy CBŚP. Stracili łącznie ponad 100 tysięcy złotych.

Na początku starsze osoby odbierały połączenie z telefonu stacjonarnego. Jak relacjonuje Krzysztof Nowacki z elbląskiej policji, oszust podawał się za funkcjonariusza CBŚP.

00:00 / 00:00

Prosił, aby senior odłożył słuchawkę i zadzwonił pod nr 997. Ofiary tak właśnie robiły. Nie wiedziały jednak, że po chwilowym odłożeniu słuchawki, sprawca wciąż pozostaje na linii, a wybranie jakiegokolwiek numeru, nie daje połączenia. Rozmawiały więc dalej z oszustem, który przedstawiał się jako oficer dyżurny policji. Oszust pytał następnie o znajdujące się w mieszkaniu pieniądze.

– relacjonuje policjant.

W jednym przypadku było to 45 tysięcy złotych. Kobieta za namową oszusta spakowała gotówkę do reklamówki i zgodnie z instrukcją wyrzuciła ją przez okno. Podobny scenariusz zrealizowały dwie inne starsze osoby.

Policja przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie dzwonią do osób prywatnych, właścicieli firm, instytucji finansowych i nie proponują udziału w prowadzonych przez siebie działaniach. Nigdy też nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie czy przelewanie na konta bankowe.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oszust, senior
Od dziś seniorzy powyżej 70. roku życia mogą rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19

Można się zarejestrować na trzy sposoby: przez infolinię, internet lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Narodowy Fundusz Zdrowia rekomenduje seniorom rejestrację telefoniczną. Mogą w tym pomóc bliscy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV