Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uwaga na oszustów! Próbują wyłudzić pieniądze „na prokuratora”

„Na wnuczka”, na policjanta”, „na inkasenta”, a teraz także „na konto prokuratora” – przestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod, za pomocą których próbują oszukać jak najwięcej osób.

We wtorek na terenie kilku powiatów Warmii i Mazur policjanci otrzymali zgłoszenia, dotyczące próby oszustwa. Sposób działania przestępców był podobny do tego, jaki jest już znany policjantom. Do potencjalnej ofiary zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚ z Warszawy, podając przy tym numer swojej legitymacji służbowej. Dzwoniący – najczęściej o imieniu Andrzej – informował swojego rozmówcę, że ten padł ofiarą ataku hakera, który zaraz przejmie kontrolę nad jego kontem bankowym. Szansą na ochronę zgromadzonych na koncie środków miało być przelanie ich na wskazany numer konta należącego do prokuratury.

Przestępcy tym razem zrezygnowali z udziału pośredników – kurierów, którzy do tej pory odbierali pieniądze od poszkodowanych i przekazywali je dalej. Teraz pieniądze miały trafić od poszkodowanych bezpośrednio na konta kontrolowane przez przestępców.

Właśnie w ten sposób fałszywy funkcjonariusz CBŚ usiłował wyłudzić pieniądze od jednego z przedsiębiorców z Olecka. Sprawca zadzwonił na telefon stacjonarny jednej z oleckich aptek podając się za policjanta. Poinformował, że środki zgromadzone na koncie bankowym apteki są zagrożone i należy je przelać na wskazane przez niego konto prokuratorskie. Na szczęście mieszkaniec powiatu nie dokonał przelewu, a o całej sytuacji powiadomił funkcjonariuszy.

Podobną historię usłyszała właścicielka apteki w Lidzbarku (pow. działdowski), która poinformowała o tym tamtejszych policjantów. Funkcjonariusze nie tracąc czasu pojechali do wszystkich okolicznych aptek informując ich pracowników i właścicieli o tym, że także mogą paść ofiarą takiego usiłowania oszustwa.

Także policjanci z Olsztyna odnotowali wczoraj dwa przypadki takiej działalności przestępców. W obu przypadkach oszuści dzwonili na numery stacjonarne aptek. W pierwszym – rzekomy policjant poinformował kobietę, że w związku z prowadzonym postępowaniem prokuratorskim powinna zabezpieczyć swoje pieniądze na wskazanym przez niego koncie. Osoba, która odebrała ten telefon rozłączyła się, podejrzewając, że jest to próba oszustwa.

W drugim przypadku, sprawcy podając się za funkcjonariuszy CBA, poinformowali właściciela apteki, że przestępcy włamali się na jego konto, co ma umożliwić im kradzież pieniędzy. Przekonywali, że dzięki przelaniu pieniędzy na wskazany przez nich numer rachunku należącego do prokuratora, uda się im schwytać przestępców. Pokrzywdzony nie dokonał przelewu, natomiast słusznie o sprawie powiadomił prawdziwych policjantów.

Do podobnych zdarzeń – na szczęście zakończonych jedynie usiłowaniem oszustwa – doszło także w innych powiatach. W związku z ponownym odnotowaniem takiej działalności przestępców, policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

(kwp/ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, CBŚ, oszuści, metoda na wnuczka
Świeć przykładem! Dziś ogólnopolski „Dzień Odblasków”

Trwa akcja "Dzień Odblasków". Narodziła się w Norwegii, gdzie każdego roku celebryci popularyzują nowy model elementów odblaskowych. W Polsce organizowana jest po raz pierwszy. Na rozdawanych...

Zamknij
RadioOlsztynTV