Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uwaga kierowcy! Od dziś zmiany w przepisach o kontroli drogowej

Wchodzi w życie nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego. W rozporządzeniu zawarto nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących.

Według nowych przepisów „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego” – wyjaśnia komisarz Krzysztof Wasyńczuk z warmińsko-mazurskiej policji.

Kolejna nowość to tak zwane szybkie testy trzeźwości, w czasie przeprowadzania których policjanci nie będą musieli się wylegitymować.

Rozszerza się także katalog sytuacji, w których kierujący mogą wejść do radiowozu – wyjaśnia komisarz Krzysztof Wasyńczuk z warmińsko-mazurskiej policji. Od dziś można także zapłacić mandat kartą płatniczą wewnątrz radiowozu, co wcześniej było niemożliwe.

00:00 / 00:00

Według urzędników celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur. Policjant, a także Inspekcja Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będą mogli sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Będzie także możliwość skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Kolejna zmiana zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Chodzi o odczyt wskazań drogomierza pojazdu zatrzymanego do kontroli.

Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, kierowca, mandat, postój, kierowcy, trzeźwość, przepisy, nowe przepisy, kontrola drogowa
Bezdomni z Elbląga mogą liczyć na pomoc. Miasto przygotowuje się do sezonu jesienno-zimowego

Elbląg potwierdza gotowość do wspierania osób bezdomnych. Wiele lat temu powstał system współpracy służb, organizacji pozarządowych oraz instytucji miejskich. Jesienią wszyscy spotykają się na rozpoczynającej sezon...

Zamknij
RadioOlsztynTV