Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uwaga, kangur na drodze. Zwierzę kolejny raz uciekło z jednego z gospodarstw na Mazurach

Trwają poszukiwania kangura

Kangur wyskoczył na drogę koło Wilkas – takie zgłoszenie otrzymali policjanci. Okazało się, że torbacz uciekł właścicielowi z gospodarstwa.

To kolejne egzotyczne zwierzę, które można spotkać w lasach regionu. Policjanci dostali zgłoszenie o kangurze na drodze Szczybały Giżyckie – Bogaczewo. Kiedy funkcjonariusz przyjechali na miejsce, torbacz uciekł już do lasu.

Udało się ustalić, kto jest jego właścicielem. Mężczyzna zobowiązał się, że złapie uciekiniera

– powiedziała nam Iwona Chruścińska, oficer prasowy KPP w Giżycku.

Z informacji przekazanych przez właściciela wynika, że mały kangur po raz kolejny uciekł z gospodarstwa.

Kilka lat temu w okolicach Olsztyna przez kilka miesięcy żył na wolności kangur, który uciekł z mini zoo w Nikielkowie. 3 miesiące temu koło Olsztyna na ucieczkę z domu zdecydował się prawie 2-metrowy pomarańczowy legwan, niestety gada do tej pory nie udało się odnaleźć.

Egzotycznych zwierząt w naszym regionie było więcej: koło Morąga turyści 3 lata temu znaleźli egzotycznego żółwia, z Jezioraka wyłowiono półtorakilogramową piranię, natomiast 10 lat temu koło Ostródy znaleziono krokodyla, niestety już zamarzniętego.

Obecność obcych gatunków nie pozostaje bez wpływu na środowisko – podkreśla kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz.

Dla przykładu norka amerykańska, która występuje na Warmii i Mazurach, a od lat 80. XX wieku prawie w całej Polsce jest drapieżnikiem mającym ogromny wpływ na liczebność takich gatunków jak mewa-śmieszka, rybitwy. Gatunki te przynoszą do nas nowe choroby, czy pasożyty.

00:00 / 00:00

Tylko w powiecie olsztyńskim jest zarejestrowanych niemal 350 egzotycznych zwierząt. Jak wynika z danych starostwa powiatowego, najwięcej, bo prawie 200 z nich to papugi, jest też około 120 węży.

.
Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zwierzę, kangur, Bogaczewo
Wstrzymano wycinkę trzcinowiska w Bogaczewie koło Giżycka. Czy na długo?

Wody Polskie - z powodów formalnych - wstrzymały wycinkę dużego fragmentu trzcinowiska porastającego brzegi jeziora Niegocin. Miłośnicy Mazur alarmują, że trzcinowiska są regularnie niszczone, co przyczynia...

Zamknij
RadioOlsztynTV