Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uszkodzony obraz z fromborskiej katedry będzie odrestaurowany

Fot. J. Sulecki

Z jednego z bocznych ołtarzy fromborskiej archikatedry wypadł obraz. Rozerwane zostało płótno przedstawiające Maryję oraz adorujących ją świętych – powiedział Radiu Olsztyn proboszcz parafii ks. kan. dr Jacek Wojtkowski.

Ks. kan. dr Jacek Wojtkowski wyjaśnił okoliczności zdarzenia.

Obraz spadając dostał przetarć i rozerwania płótna. Nie są to dramatyczne uszkodzenia, ale obraz sam w sobie będzie wymagać prac konserwatorskich. Jest on wpisany do rejestru zabytków.

00:00 / 00:00

Sprawą zainteresował się Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zdaniem Dariusza Bartona uszkodzenia nie są duże, między innymi dzięki temu, ze fromborska archikatedra od wielu lat znajduje się pod stałą opieką ekspertów.

Na szczęście większość ołtarzy już przechodziła prace konserwatorskie. Na mnie to nie robi wrażenia, ponieważ widziałem zabytki będące w całkowitej destrukcji. Tym po prostu będziemy musieli się zająć.

00:00 / 00:00

Koszt naprawy zniszczonego obrazu szacowany jest na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niewykluczone, że w przypadku pozyskania wyższej kwoty, renowacji poddany zostanie także ołtarz świętego Mikołaja, do którego powróci odrestaurowany obraz.

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w obraz, Archikatedra we Fromborku, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, ołtarz
Z ramy ołtarza wypadł barokowy obraz. Dzieło jest uszkodzone

W katedrze we Fromborku z ołtarza bocznego św. Mikołaja z ram wypadł XVIII-wieczny obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i...

Zamknij
RadioOlsztynTV