Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Usprawni żeglugę i pomoże kierowcom. Dziś otwarcie mostu obrotowego

Fot. Urząd Morski w Gdyni

Most nad rzeką Elbląg w Nowakowie zostanie dziś otwarty dla ruchu kołowego. Jest częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania. W środę wykonawca przekieruje ruch z mostu pontonowego na nowy most obrotowy

– poinformowała rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

Nowy ponad 100-metrowy most obrotowy w Nowakowie nie tylko usprawni żeglugę, poprawi też komunikację kołową. Oddanie do użytkowania nowego obiektu pozwoli rozebrać most pontonowy, który jest przeszkodą nawigacyjną. Wykonawca będzie też mógł dokończyć prace, związane z odbudową brzegu.

Nowy most to konstrukcja stalowa. Waży ponad 650 ton. Jest najdłuższym (103 m) z trzech mostów obrotowych zaprojektowanych i wybudowanych w ramach drogi wodnej.

Zniknie problem z otwieraniem i zamykaniem przeprawy w niesprzyjających warunkach pogodowych. Istotnym przedsięwzięciem jest również budowa 1,5 km drogi powiatowej, która łączy się z nowym mostem. Nowakowo, jako wyspa, połączone jest obecnie z lądem stałym mostem pontonowym, który jest w bardzo złym stanie technicznym

– wskazał, cytowany w komunikacie, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Nowy most znacznie ułatwi komunikację z Wyspą Nowakowską. Most będzie otwierany dla jednostek komercyjnych na polecenie Kapitanatu, mała przeprawa dla jednostek o „air draft” poniżej 5 m odbywać się będzie na bieżąco.

Budowa mostu jest jednym z elementów drugiego etapu „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. W ramach kontraktu, na rzece Elbląg obudowywane są brzegi na odcinku o długości niespełna 10,5 km i roboty czerpalne na odcinku prawie 4 km.

Fot. Urząd Morski w Gdyni

Most Pontonowy w Nowakowie. Fot. Alicja Kulik

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP/A. Libudzka

Więcej w Nowakowo, droga wodna, rzeka Elbląg, otwarcie, most obrotowy
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną coraz popularniejszy

Niemal tysiąc jednostek przepłynęło przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną od września ubiegłego roku, kiedy otwarto nową drogę wodną. Codziennie są cztery śluzowania. Zgodnie z przepisami,...

Zamknij
RadioOlsztynTV