Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Urzędy pracy coraz bardziej obciążone. Przybywa bezrobotnych, ale i przedsiębiorców szukających pomocy

Fot. Urząd Miejski w Elblągu

Powiatowe urzędy pracy znalazły się w trudnej sytuacji. W ostatnich tygodniach wzrosła liczba bezrobotnych, a jednocześnie urzędnicy muszą obsłużyć przedsiębiorców w związku z realizacją tarczy antykryzysowej.

Urzędy w całym województwie przyjmują wnioski o dofinansowanie części wynagrodzeń dla pracowników  małych i średnich przedsiębiorstw, części kosztów dla samozatrudnionych oraz organizacji pozarządowych.

O szczegółach mówił na antenie Radia Olsztyn dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski:

Do piątku złożono 1700 wniosków dot. wynagrodzeń małych i średnich przedsiębiorstw, 2126 wniosków o dofinansowanie do samozatrudnionych i 33 wnioski złożone przez organizacje pozarządowe. Łącznie daje to ponad 3 800 wniosków na ok. 55 milionów zł. Zrealizowaliśmy do tej pory 997 wniosków na 4 miliony zł

– wyliczał Szczepkowski.

00:00 / 00:00

Jednak największa liczba wniosków dotyczy mikropożyczek dla mikroprzedsiębiorców.

Mamy porażającą liczbę wniosków, bo ponad 46 tysięcy. Pozytywnie rozpatrzono 22 257 wniosków i wypłacono blisko 200 milionów złotych

– zaznaczył dyrektor WUP.

00:00 / 00:00

Obciążenie powiatowych urzędów pracy powiększa wycofywanie przez część przedsiębiorców wniosków z wojewódzkiego urzędu pracy i kierowanie ich do powiatowych urzędów z uwagi na korzystniejsze dopłaty do wynagrodzeń.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie apeluje do przedsiębiorców, by składali wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, w formie elektronicznej. Wówczas ich obsługa zajmuje tylko 7 dni.

Znacznie dłużej trwa załatwianie wniosków wysyłanych w formie papierowej. Pracownikom zajmuje bardzo dużo czasu wprowadzanie danych dotyczących przedsiębiorstw oraz zatrudnionych pracowników

Kolejny problem to niedbale wypełnione wnioski, zarówno te w formie elektronicznej, ale głównie te papierowe. Przedsiębiorcy podają nazwę firmy niezgodną z tą zarejestrowaną w KRS, źle przepisują wartości z kalkulatora, który jest załączony do wniosku w pliku excell, nieprawidłowo zawierają porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, podają terminy w porozumieniu niezgodne z tymi podanymi do wniosku, wnioski podpisują osoby nieuprawnione.

Dlatego dyrektor Szczepkowski radzi, żeby przed wypełnieniem wniosku  dokładnie przeczytać instrukcję jego wypełnienia na stronie internetowej praca.gov.pl.

Autor: A. Socha
Redakcja: Ł. Sadlak/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, urząd pracy, mikropożyczka, Zdzisław Szczepkowski
Pracownicy olsztyńskiego sanepidu jadą pomóc kolegom ze Śląska. „Tam sytuacja jest najpoważniejsza w kraju”

Pracownicy nadzoru epidemiologicznego z Olsztyna pojadą jutro na Śląsk wspomóc pracę tamtejszych służb sanitarnych. Informację przekazał warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko. Dzisko poinformował, że o wsparcie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV