Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Urlop w Chorwacji, Hiszpanii czy na Maderze? Sprawdź, gdzie najchętniej podróżowaliśmy w 2017

paszport, fot. pixabay.com

 Ponad połowa Polaków wypoczywała w ubiegłym roku- przynajmniej dwa dni – poza miejscem zamieszkania – wynika z opublikowanego  sondażu CBOS. Jak się okazuje, urlopy najczęściej spędzamy w kraju – tak też ma być i w tym roku.

Jak podaje CBOS, w 2017 r. na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechało 54 proc. dorosłych Polaków, czyli nieco więcej niż w roku 2016.
W tym roku – tak jak w latach poprzednich – z co najmniej dwudniowego wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania planuje skorzystać zdecydowana większość badanych z wykształceniem wyższym i średnim (odpowiednio: 84 proc. i 68 proc.) oraz 42 proc. absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i jedynie 24 proc. osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.Tegoroczne plany dotyczące wyjazdów wypoczynkowych, tak jak ubiegłoroczne, zależą również od oceny warunków materialnych. Co najmniej dwudniowy wyjazd w celach wypoczynkowych lub turystycznych planują w tym roku w zdecydowanej większości jedynie ci, którzy dobrze oceniają swoją sytuację materialną (71 proc.).

Wśród badanych żyjących na średnim poziomie takie plany ma tylko 40 proc., a wśród źle oceniających warunki materialne, jeszcze mniej – jedynie 22 proc.

Wyjazdy planują na ogół badani poniżej 55. roku życia.

Z sondażu wynika, że w ubiegłym roku z co najmniej dwudniowych wyjazdów wypoczynkowych poza miejsce stałego zamieszkania w ogromnej większości korzystali: kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (90 proc.), uczniowie i studenci (84 proc.), badani prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (80 proc.), pracownicy administracyjno-biurowi (78 proc.) oraz specjaliści średniego szczebla i technicy (73 proc.).

Wyjechała też ponad połowa pracowników usług (58 proc.) oraz robotników (54 proc. niewykwalifikowanych i 52 proc. wykwalifikowanych).

Przeciętna łączna liczba dni spędzonych w 2017 r. na wypoczynku poza miejscem zamieszkania jest nieco niższa niż w roku poprzednim i wynosi łącznie 14 dni.

W roku 2017, podobnie jak w latach wcześniejszych, Polacy najczęściej wypoczywali w kraju, najczęściej  w woj. małopolskim – 27 proc., kolejnym było pomorskie – odwiedziło je 23 proc. oraz zachodniopomorskie – 20 proc.

Większość respondentów wyjeżdżających za granicę wypoczynkowo lub turystycznie wybierała kierunki europejskie. W Hiszpanii przebywało 17 proc. wypoczywających za granicą, kolejne miejsca zajęły Chorwacja i Grecja, z porównywalnymi odsetkami (odpowiednio: 13 proc. i 12 proc. wypoczywających za granicą, czyli po 2 proc. ogółu).

Z sondażu wynika, że tak jak w poprzednich latach, najczęstszym powodem rezygnacji z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych był brak pieniędzy, jednak częstość podawania tej przyczyny rezygnacji z wyjazdów systematycznie maleje (z 40 proc. dla roku 2014 do 30 proc. dla 2017).

Autor: K. Fiuk, I. Żurek (PAP)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wakacje, podróż
Nowoczesna kolej zmieni Warmię i Mazury. Posłuchaj rozmowy z Ireneuszem Merchelem i Jerzym Szmitem

Budowa dróg w województwie warmińsko-mazurskim przynosi pozytywne skutki i jeżeli do tego dołączy kolej, to będziemy w innej rzeczywistości transportowej, komunikacyjnej i gospodarczej. Tak mówili goście...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV