Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Umorzono śledztwo ws. proboszcza spod Kętrzyna

Fot. Łukasz Węglewski

Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie umorzyła śledztwo ws. podejrzeń molestowania przez księdza kilkunastu dziewczynek poniżej 15 roku życia.

Postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa jest prawomocne. Dziś (29 września) utrzymał je w mocy Sąd Rejonowy w Kętrzynie, po tym jak zażalenie na prokuratorską decyzję złożyła matka jednej z dziewczynek.

Prokurator rejonowy w Kętrzynie Jarosław Duczmalewski

 Śledczy ustalali, czy duchowny dopuścił się seksualnego wykorzystania i innych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletnich uczennic. W niektórych przypadkach stwierdziliśmy, że takich czynów w ogóle nie popełniono. W innych, że brak jest dostatecznych dowodów na popełnienie przestępstwa, a w dwóch przypadkach karalność się przedawniła.

Zawiadomienie o tym, że proboszcz wiejskiej parafii pod Kętrzynem mógł dopuścić się tzw. innych czynności seksualnych wobec uczennic w wieku od 9 do 13 lat złożyła dyrektorka tamtejszej szkoły. Duchowny miał namawiać dziewczęta do rozbierania się i kąpieli w jego obecności oraz dotykać je w trakcie nauki pływania. Miało do tego dochodzić na plebanii oraz podczas wakacyjnych wyjazdów nad morze i jeziora, organizowanych dla dzieci z ubogich rodzin.

Duchowny zapewniał, że nie miał złych intencji, a jego słowa i gesty mogły być opacznie odebrane. Wykonana na zlecenie prokuratury opinia psychologiczna potwierdziła, że nie wykazuje on skłonności pedofilskich. Prokuratura uznała wówczas, że zachowania duchownego były niewłaściwe z etycznego punktu widzenia. Nie udowodniono natomiast, aby miały one podtekst seksualny. Dlatego – wobec braku znamion czynu zabronionego i dostatecznych dowodów uzasadniających popełnienie przestępstwa – śledztwo umorzono z końcem 2012 roku.

Po nagłośnieniu sprawy przez media sprawą zainteresowali się Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Dziecka. Na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku śledztwo zostało podjęte na nowo w październiku zeszłego roku. Kętrzyńska prokuratura rozszerzyła je o nowy wątek, dotyczący końca lat 90. gdy duchowny był proboszczem w parafii pod Ornetą. W tej sprawie nastąpiło jednak przedawnienie karalności, bo od zdarzeń minęło ponad 10 lat.

Jak zapewnia prokurator Jarosław Duczmalewski, czas trwania śledztwa, liczba czynności procesowych i przesłuchanych świadków świadczą o tym, że nie bagatelizowano sprawy. A utrzymanie przez sąd w mocy decyzji o umorzeniu jest – jak zaznacza – dowodem, że zebrany materiał dowodowy był kompletny.

Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej – po pierwszych publikacjach prasowych w sprawie śledztwa – wydała oświadczenie, w którym napisała, że zobowiązała proboszcza do złożenia wyjaśnień w sprawie jego – jak to określono – „niewłaściwych odniesień” wobec nieletnich dziewcząt. Duchowny został wtedy zawieszony w obowiązkach proboszcza do czasu wyjaśnienia sprawy. Arcybiskup metropolita warmiński, powołując się decyzję prokuratury z grudnia 2012 roku o umorzeniu śledztwa oraz wyniki badań komisji kościelnej, w lipcu zeszłego roku powierzył księdzu urząd proboszcza w parafii pod Ostródą. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy kurii ksiądz Tadeusz Marcinkowski, od tamtego czasu nie było żadnych sygnałów o niewłaściwych zachowaniach duchownego.

 

(pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, proboszcz, molestowianie
Tragiczny finał poszukiwań księdza Leszka Wojtona z Ornety

Ciało zaginionego księdza Leszka Wojtona znaleziono na terenie powiatu ostródzkiego. Na razie policjanci nie informują o przebiegu akcji. Nie wiadomo także, gdzie dokładnie odnaleziono martwego kapłana....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV