Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Udar mózgu. Jak go rozpoznać?

Udar mózgu jest drugą przyczyną zgonów na świecie i pierwszą niepełnosprawnością u młodych dorosłych. W Polsce rozpoznaje się około 60 tysięcy udarów mózgu rocznie, ale ta liczba jest znacznie większa. Wynika z nieznajomości objawów udaru w społeczeństwie oraz ich bagatelizowania.

Tymczasem, jak mówią lekarze, rozpoznanie udaru jest proste. Służy temu skala FAST, która obejmuje trzy symptomy: zaburzenia mowy, opadnięcie kącika ust i osłabnięcie ręki lub nogi. Jeśli wystąpi nagle jeden z tych objawów, to ryzyko udaru wynosi ponad 72 procent, jeśli wszystkie, to ponad 85 procent.

W rozpoznaniu udaru ważny jest czas, bo dzięki szybkiemu włączeniu nowoczesnego leczenia pacjent może uniknąć niepełnosprawności. Do 4,5 godziny od wystąpienia objawów wprowadzane jest leczenie trombolityczne a do 6 godzin trombektomia mechaniczna.

Gościem audycji Diagnoza był dr n. med. Jacek Zwiernik – ordynator oddziałów udarowego i neurologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii. Swoją historią podzielił się także artysta Stefan Brzozowski z Czerwonego Tulipana, który przeszedł 3 udary.

00:00 / 00:00

Słuchaj audycji Diagnoza w Radiu Olsztyn w środy o 22.05.

dr Jacek Zwiernik, neurolog Fot. M. Rutynowski

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: Ł. Sadlak

Przeczytaj poprzedni wpis:
Warto znać podstawy pierwszej pomocy, bo „często ratujemy najbliższych”

Dziś przypada Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Ma przypominać o tym, jak ważna jest umiejętność jej udzielenia i jakie znaczenie ma wiedza w przypadku konieczności ratowania ludzkiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV