Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie mówią „NIE” energetykom. Nagrali serię filmów


Były wykłady, pogadanki, rozmowy i warsztaty – a ich efektem filmy nagrane przez uczniów. Pokazali w nich negatywne konsekwencje picia napojów energetycznych.

– Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Działdowie w kampanii „Energetykom mówimy stanowcze NIE” zwróciła się do swoich rówieśników apelując o rozsądek – powiedziała dyrektor szkoły Ewa Raciborska.

Filmy bardzo ciekawie pokazują problem energetyków, zachowanie młodzieży po spożyciu, jak funkcjonuje osoba, która je pije. Oddawały całą prawdę o fatalnym składzie tych napojów, ale także pokazywały degustację innych napojów, które można wykorzystać. Praktycznie wszystko to, co z czym uczniowie się zetknęli.

00:00 / 00:00

Powstało 8 filmów. Te w najbliższym czasie będą mogli obejrzeć uczniowie szkół podstawowych w Działdowie. Mają być wyświetlane w lokalnym kinie.

Kampania była efektem obserwacji szkolnych korytarzy. Młodzież często zamiast po zdrową żywność, sięga po napoje z kofeiną i tauryną – nie zdając sobie sprawy, jak jest to poważne zagrożenie dla zdrowia.

Eksperci i lekarze biją na alarm mówiąc o negatywnych skutkach napojów energetycznych dla zdrowia młodego pokolenia. A jest ich bardzo dużo – mówi Radosław Gruss – kierownik oddziału promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w sanepidzie w Olsztynie. Wymienia choćby  problemy z układem krążenia, metabolizmu, problem otyłości, nadmiernym pobudzeniem i w efekcie brakiem koncentracji.

00:00 / 00:00

Według danych, nawet 40 procent dzieci i młodzieży w kraju cyklicznie sięga po energetyki. Podjęto starania, by zakazać ich sprzedaży osobom przed 18 rokiem życia. Już kilka miesięcy temu, w oparciu m.in. o apel rzecznika praw dziecka, specjalną ustawę przygotowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w młodzież, szkoła, napoje energetyczne
Dlaczego warto odwiedzać galerie sztuki? Posłuchaj audycji Dziecinada

Czy odwiedzacie od czasu do czasu galerie sztuki? Dlaczego warto odwiedzać tego typu miejsca? Czego możemy się w nich nauczyć i co zobaczyć? O tym wszystkim...

Zamknij
RadioOlsztynTV