Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tymczasowa zapora na granicy coraz dłuższa. Budowa elektronicznej jeszcze w tym roku

Fot. M. Zbrożek

Kontynuowana jest budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją. Jak poinformowała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prace trwają na trzech odcinkach.

Zapora jest w dalszym ciągu budowana na trzech odcinkach: w okolicach Dubeninek, Gołdapi i na terenie podległym placówce straży granicznej w Górowie Iławeckim

– podała mjr Mirosława Aleksandrowicz.

W niektórych miejscach budowana jest także siatka ochronna dla zwierząt. Aleksandrowicz zaznaczyła, że służby nie informują szczegółowo o zaawansowaniu prac.

Zapora na polsko-rosyjskiej granicy jest budowana od początku listopada na wniosek straży granicznej. Składa się z trzech rzędów drutu ostrzowego rozpinanych na słupach wbijanych w ziemię. Przed zaporą z drutu rozpinana jest siatka ochronna dla zwierząt.

Zapora tymczasowa powstaje na około 200 kilometrach granicy ochranianej przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. Nie jest ustawiana na rzekach i jeziorach.

Fot. T. Waszczuk/PAP

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak informując o budowie tymczasowej zapory wskazał, że jest to działanie podyktowane tym, że do Kaliningradu mogą być zwożeni uchodźcy z Afryki i państw Bliskiego Wschodu. W niedługim czasie budowana będzie także zapora elektroniczna.

Kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji poinformowało, że wyłoniona została firma z Wielkopolski, która jeszcze w tym roku przystąpi do budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. Będzie tam zamontowanych 3 tysiące kamer dziennych, nocnych, noktowizyjnych, termowizyjnych oraz instalowane będą detektory ruchu.

Wszystkie te rozwiązania umożliwią szybką identyfikację zagrożeń na granicy i bardzo szybką, skuteczną reakcję naszych służb

– mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Fot. M. Zbrożek

Autor: A. Libudzka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w granica, Rosja, zielona granica, zapora, zapora elektroniczna
Iwona Arent: wrócimy do prac nad uchwałą uznającą Rosję za państwo terrorystyczne

Zamrożenie cen gazu przyjęte przez Sejm – bez żadnych głosów przeciw. Posłowie uchwalili ustawę, zgodnie z którą cena gazu w 2023 roku będzie na poziomie nieco...

Zamknij
RadioOlsztynTV