Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Tylko te listy po nich pozostały”. Nowa powieść o losach Sybiraków na antenie Radia Olsztyn

„Tylko te listy po nich pozostały” – tak zatytułowana jest publikacja korespondencji Eugenii i Władysława Simpsonów, zesłańców na Syberię w 1940 roku. W Polskim Radiu Olsztyn pozycja ta zagości na antenie w pasmie powieściowym o godz. 19.50 od 19 kwietnia br.

To poruszające świadectwo czasu i wielkiej ludzkiej miłości. Niezwykła książka prezentuje losy rodziny Simsonów. Publikacja zawiera 26 listów przesyłanych do rodziny przez Eugenię i Władysława Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 roku z Białowieży do posiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim.

Autorka listów Eugenia Simson zmarła na zesłaniu w pierwszych dniach lutego 1941 roku, tuż po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostępnił korespondencję do publikacji. Pomimo tragicznego, ciężkiego losu, jakiego doświadczyła, są one pełne młodzieńczego optymizmu i nadziei na odmianę losu oraz świadomości, że użalanie się nad własną dolą może tylko pogłębić tęsknotę za rodzicami, bratem i siostrą, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce i grozić utratą zdrowia. Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale również tego, co rozgrywa się na scenie politycznej, a co może zaowocować jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.

 

Autor: I. Szpakowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sybiracy, powieść, Zesłańcy
„Maseczki szyte na miarę” w okresie pandemii

"Maseczki szyte na miarę" - to tytuł najnowszej powieści działdowskiej pisarki Elżbiety Zakrzewskiej. W książce autorka opowiada o życiu małomiasteczkowej społeczności w okresie pandemii. Bohaterowie utworu...

Zamknij
RadioOlsztynTV