Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

„Twarz” Szumowskiej nominowana do filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego

„Twarz”, nagrodzony na Berlinale film Małgorzaty Szumowskiej o mężczyźnie,który stracił twarz w wypadku, został nominowany do tegorocznej nagrody LUX Prize. Wyróżnienie jest przyznawane od 2007 roku przez Parlament Europejski.

Nagroda LUX Prize przyznawana jest filmowi, który w szczególny sposób zachęca do dyskusji o wartościach istotnych dla Unii Europejskiej. Tegoroczne nominacje ogłoszono podczas trwającego 53.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

„Twarz” Szumowskiej, nagrodzona na ostatnim Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy film, to nawiązująca w luźny sposób do prawdziwej historii sprzed kilku lat „współczesna baśń” o człowieku, który traci twarz w wypadku i po jej rekonstrukcji wraca do swojej społeczności. Jacek, główny bohater filmu (w roli Mateusz Kościukiewicz), nie zostaje jednak przyjęty przez krajan. Swojej narzeczonej (Małgorzata Gorol), podobnie jak członkom rodziny (Agnieszka Podsiadlik, Anna Tomaszewska, Robert Talarczyk, Dariusz Chojnacki) wydaje się nieswój, obcy lub wręcz opętany.

Selekcjonerzy nagrody podkreślili, że „Twarz” to „bardzo ludzki film, prezentujący odporne na zmiany polskie społeczeństwo”.

Do nominacji kandydowało  ponad 50 tytułów – od najgłośniejszych światowych premier największych festiwali, do mniejszych, narodowych produkcji.

Tegoroczne filmy konkursowe, jak czytamy na stronie nagrody, prezentują mnogość tematów – od imigracji, populizmu, nacjonalizmu, środowiska i globalizacji, aż do wojny, pamięci, sprawiedliwości, płci, religii i różnorodności. Wybrane obrazy ukazują „wyzwania, postęp i lęki, z którymi nigdy wcześniej nie musiało się mierzyć nasze społeczeństwo”.

Sceptycznie o filmie „Twarz” wypowiada się związany z Polskim Radiem Olsztyn krytyk filmowy Łukasz Adamski

Nie odmawiam prawa Szumowskiej do szyderstwa z zatopionej w pustej symboliki religijnej. Trafnie piętnuje absurdalnie pompatyczne imprezy z okazji Pierwszej Komunii Św. Niemal udaje jej się wejść w buty Grzegorza Królikiewicza, który w „Sąsiadach” obnażył upadlającą pogoń Polaków za promocjami w dyskontach. Jednak Królikiewicz był wiarygodny bo nie miał w pogardzie prostego ludu. Szumowska nie może natomiast odmówić sobie szarżowania z najbardziej prymitywnym szyderstwem. Nie zauważa jak bardzo jest przy tym wtórna i nudna. Nachlani i wulgarni Polacy podczas Wigilii? Wszechobecny rasizm, ksenofobia i obłudnie pazerni księża lubujący się w spowiadaniu wiernych z ich seksualnych igraszek? Przecież to zawstydzająco nudne i przewidywalne. Ile razy już to widzieliśmy w polskim kinie?

– pisał na portalu wPolityce.pl.

W tym roku do nagrody Parlamentu Europejskiego LUX Prize zostało nominowanych 10 tytułów. Pod koniec lipca zostaną ogłoszone tytuły trzech filmów zakwalifikowanych do finału. Tegorocznego laureata poznamy poznamy 14 listopada w Strasburgu.

Q/PAP/wPolityce.pl
BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, kultura
Światowa premiera „Córki trenera” w dniu otwarcia Nowych Horyzontów!

Autor stylowego i bezpretensjonalnego „Kampera” z 2016 roku, zaprasza widzów do swojego rozpoznawalnego świata, pełnego szczerości i humoru zrównoważonego sporą porcją empatii. Łukasz Grzegorzek o swoim...

Zamknij
RadioOlsztynTV