Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Turyści mogą podziwiać postęp prac w zabytkowym kościele pod Pasłękiem

Fot. A.Pastuszka

Od 14 lat trwa ratowanie zabytkowego kościoła w Mariance, niewielkiej wsi koło Pasłęka. Podczas prac konserwatorskich i restauratorskich odnowiono polichromie znajdujące się na ścianach kościoła. Turyści już mogą podziwiać efekty.

Do kościoła można swobodnie wejść, gdy konserwatorzy pracują, chętnie też opowiadamy o tym, co się dzieje. (…) Jest przygotowane pomieszczenie pod wieżą, są tam eksponowane informacje o zabytkach, które się w kościele znajdują

– mówi dr Joanna Arszyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która od samego początku koordynuje prace konserwatorskie i restauratorskie. 

00:00 / 00:00

Polichromie przedstawiające cykl dwunastu apostołów oraz Marię Magdalenę. To niewątpliwy atut kościoła św. Piotra i Pawła w Mariance. Poza malowidłami w świątyni znajduje się wiele cennych zabytków drewnianych.

Dla miłośników sztuki sakralnej dostępne jest wejście zachodnie. Kościół zwiedzać można w godzinach 9-19. Kościół św. Piotra i Pawła w Mariance ma ponad 650 lat. To jeden z ciekawszych zabytków w regionie Warmii i Mazur.

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, Pasłęk, prace konserwatorskie
Kilkadziesiąt farm wiatrowych stanie w gminie Pasłęk

Budowę 28 elektrowni wiatrowych zaplanowano na terenie gminy Pasłęk. Będą miały łączną moc ponad 71 MW. Farmy wiatrowe powstają w Krasinie, Sakówku i Kątach. Najbardziej zaawansowane...

Zamknij
RadioOlsztynTV